Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » BBC’nin eski başkanından sert eleştiri: BBC’nin İsrail yayınları taraflı

BBC’nin eski başkanından sert eleştiri: BBC’nin İsrail yayınları taraflı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


BBC’nin Eski Başkanı Lord Michael Ian Grade, kurumunun İsrail’deki son terör olaylarındaki tutumunu eleştiren bir mektubu BBC’nin haber direktörü James Harding’e iletti. Mektupta özellikle gazeteci Orla Guerin’i eleştiren Grade, İsrail ile ilgili haberlerini ‘geniş çerçevede’ hazırlamadığı, ve “terör kurbanı İsrailliler ile terör saldırısı gerçekleştirirken İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürülen Filistinlileri” eşitlediğini belirtti.
bbc
Grade, “terör saldırısı gerçekleştirirken ölen bir Filistinlinin babası ile duygusal bir röportaj yapılırken, bu terör saldırılarının İsrailliler üzerinde oluşturduğu duygusal zorlukları göstermedi. Bu kabul edilemez,” dedi. “Ayrıca, 3 Ekim’de Lions’s Gate’de ölümle sonuçlanan bir saldırı düzenleyen 19 yaşındaki teröristin evi İslami Cihat bayrakları asılı olarak gösterildikten hemen sonra gazetecinin ‘militan gruplarla bir ilişkisi olduğunu gösteren kanıt yok’ demesi, saldırı terör örgütü kabul edilen Hamas tarafından tebrik edildikten sonra üstelik, seyircileri doğrudan yanlış bilgilendiriyor.” “Guerin’in taş atan Filistinlileri göstermemiş olması izleyicileri bu karmaşık sorunda yönlendirdi.” “Bu durum BBC’nin haber verme standardını çiğnediği ve tarafsızlığını kaybettiği ilk durum değil.”
Bu konuda cevap veren BBC sözcüsü, “Karmaşık bir çatışmanın tüm yönlerini vermeye çalışıyoruz dengeli bir şekilde. BBC’nin tarafsızlığı tek bir konu ile değil tüm haberlerine bakarak karar verilmesi gereken bir durum. Lord Grade’e detaylı bir cevap yollayacağız.”

kaynak:


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: