Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » 100.000 kişi Rabin’i anmak için toplandı

100.000 kişi Rabin’i anmak için toplandı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


rabin rally1

Tel Aviv Rabin Meydanı’nda 100,000 kişi  Başbakan Yitshak Rabin’in öldürülüşünün 20. yıl dönümünü anmak için toplandı. ABD Eski Başkanı Clinton’un da hazır bulunduğu törende ABD Başkanı Obama da yayınladığı video mesaj ile topluluğa seslendi.

rabin rally obama

ABD Başkanı Obama da yayınladığı video mesaj ile topluluğa seslendi

Eski İsrail Başbakanı Yitshak Rabin, öldürülüşünün 20’inci yıl dönümünde başkent Tel Aviv’de düzenlenen törenlerle anıldı.
Kurşun geçirmez camın arkasından İsraillilere seslenen Clinton, Rabin, barışın, ondan uzak kalmaktan daha fazla riskli olmadığını biliyordu.
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, O kurşun sadece Rabin’i değil bütün İsraillileri hedef almıştır diye konuştu.

Tel Aviv’de Rabin’in öldürüldüğü meydanda toplanan yaklaşık 100 bin İsrailli barış sloganları attı. Anma törenine Eski İsrail Başkanı Şimon Perez, Eski Başbakan Ehud Barak ve Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton katıldı. Clinton Rabin’in mirasına sahip çıkılması çağrısı yaptı:

rabin rally clinton

ABD Eski Başkanı Clinton onur konuğu olarak konuşma yaptı

“Buradaki güzel müzikten, etkileyici filmden ve Rabin’in müthiş yaşam hikayesinin ardından ayrıldıktan sonra bu mirası nasıl tamamlayacağınıza karar vermek zorundasınız. Son bölüm Rabin’in korumak ve büyütmek için yaşamını verdiği bu halk tarafından yazılmalı.”

ABD’nin eski Başkanı, öldürülen İsrail Başbakanı Yitshak Rabin’i gerçekten çok sevdiğini, yaşasaydı barış yapacağını dile getirdi.

Rabin’i, Yaser Arafat başta olmak üzere Filistinlilerin güvenini kazanmış bir İsrail lideri olarak tarif eden Clinton şöyle konuştu: “Filistinliler ona gerçekten inanıyorlardı. Eğer o bir söz verdiyse, bunun gerçekten yerine geleceğinden emindiler. Rabin’in Filistinliler üzerinde çarpıcı bir etkisi vardı. Bu, özellikle Yaser Arafat için geçerli idi. Belki de zamanında çok sert bir asker olmasından kaynaklanıyordu. Bence Arafat, Rabin’in  sert ve başarılı bir askeri kariyere sahip olmasından etkilenmişti.”

Rabin için toplanan 100.000 ler

Rabin için toplanan 100.000’ler

 

İsrail TV’sinin kameraları karşısında heyecanını belli etmekten kaçınmayan Clinton sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok sevdiğim bir devlet adamı idi. Eğer yaşasaydı, aradan geçen 20 yıl boyunca bulabildiğim her fırsatta buraya gelir, onu ziyaret ederdim.”

Başbakan Yitshak Rabin, 4 Kasım 1995 tarihinde radikal görüşlü bir İsrailli tarafından, Tel Aviv’de vurularak öldürülmüştü. Rabin, ülkenin İsrail doğumlu ilk başbakanıydı ve bir suikasta kurban giden tek başbakanı oldu. Rabin, aynı zamanda Levi Eşkol’dan sonra görevi sırasında hayatını kaybeden ikinci İsrail Başbakanı olarak tarihe geçti.

rabin rally4

Rabin, 1994 yılında Şimon Peres ve Yaser Arafat ile birlikte Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştı.

Rabin’in, Filistinlilerle Oslo’da yaptığı barış anlaşması İsrail’de radikallerin büyük tepkisine neden olmuştu.  Ancak eski askerin muhalefet edenlere verdiği cevap çarpıcı idi: “Barış zaten dostlar ile yapılmaz, barış en çok nefret ettiğin düşmanla  yapılır.”

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: