Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailliler ‘her şey dahil’ tatil dışında Türkiye’den ne ister?

İsrailliler ‘her şey dahil’ tatil dışında Türkiye’den ne ister?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale Kanal 2 televizyonu dış haberler müdürü ve anchorman Arad Nir tarafından kaleme alınmış Al Monitor internet gazetesinde yayımlanmıştır.

( July 14, 2014. REUTERS/Tuncay Dersinlioglu//KODA Collective (TURKEY - Tags: POLITICS TRAVEL SOCIETY ELECTIONS) - RTR3YUXO

Türkiye’nin eşsiz tatil beldeleri( July 14, 2014. REUTERS/Tuncay Dersinlioglu//KODA Collective)

“Her şey dahil” sistemi bir nesil önce Club Med tarafından popüler hale getirilmiş yenilikçi bir tatil anlayışıydı. Tek bir ücret ödeyerek misafirler tesiste bulunan tüm olanaklardan yararlanabildikleri bu terim daha sonraları İsrailliler tarafından Akdeniz kıyısındaki otelleri için kullanılır oldu. Günümüz İbranicesinde “her şey dahil” Türkiye’de otellerde geçirilen, uygun fiyatlı ve keyifli tatiller için kullanılır oldu. İstediğin kadar yiyebildiğin her saat açık olan açık büfeleri hatta daha da iyisi, bedava içkiler anlamına geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu 2000’lerin başında İsrail’de Büyükelçi olarak görev yaparken, hedefi İsrailli turistlerin sayısını yılda 200 binden yarım milyona çıkarmaktı. 2008 yazında – dönemin Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’e çıkıştığı- Davos olayından birkaç ay önce, Türkiye’yi ziyaret eden İsrailli turist sayısı hedefi aşarak 600 bine yaklaşmıştı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, Gazze ablukasını kırmaya çalışan 10 Türk’ün öldürüldüğü 2010 Mavi Marmara olayından sonra düşürülmüştü. O günden bu yana İsrailli turist sayısı yılda birkaç bine düştü.

İsrail’in en büyük haber kuruluşu Kanal 2’nin dış haberler müdürü ve uluslararası ilişkiler yorumcusudur. Dünyanın çeşitli bölgelerinde uluslararası siyaset ve diplomasi konularını, etnik çatışmaları izlemiş, bir dizi dünya lideri ve kanaat önderiyle mülakatlar yapmıştır. Nir, ayrıca IDC Herzliya ve Netanya Akademi Koleji’nde televizyon gazeteciliği dersleri vermektedir.

İsrail’in en büyük haber kuruluşu Kanal 2’nin dış haberler müdürü ve uluslararası ilişkiler yorumcusudur. Dünyanın çeşitli bölgelerinde uluslararası siyaset ve diplomasi konularını, etnik çatışmaları izlemiş, bir dizi dünya lideri ve kanaat önderiyle mülakatlar yapmıştır. Nir, ayrıca IDC Herzliya ve Netanya Akademi Koleji’nde televizyon gazeteciliği dersleri vermektedir.

İsrail komşu ülkelerde “her şey dahil” alternatiflere yöneldi ama hayal kırıklığına uğradılar. Yunanistan, Kıbrıs ve Bulgaristan’a gitmelerine rağmen Türkiye’nin hayalini kurmaya devam ettiler. Bunun sonucunda, Kudüs ile Ankara arasındaki gelişmeleri yakından takip eden İsrail basını “her şey dahil endeksi” olarak adlandırılabilecek bir olay yarattı. Haberciler Antalya ve Bodrum gibi gözde tatil yörelerine gittiler, oradaki İsrailli sayısına baktılar, onlara karşı nasıl davranıldığını incelediler ve tüm bu bilgileri, İsrailliler Türkiye’yi affetmeye ve ilişkilerde yeni bir sayfa açmaya ne kadar istekliler endeksine dönüştürdüler.

Bu endekse göre, İsrailliler Erdoğan’ın sözlü suçlamalarını affetmeye hazırlar çünkü eski tatil yörelerini çok özlediler.

Tüm bu bilgiler ışığında, Mitvim’in yeni araştırma sonuçları oldukça ilginç. İlk defa burada paylaşılan bu bilgilere göre, İsraillilerin büyük bölümü ikili ilişkilerin düzeltilmesi için koşulların olgunlaştığına inanıyor. Ancak bunun için gösterilen sebepler favori tatil yörelerine dönmekten ziyade güvenlik kaygılarına odaklanıyor.

İki ülke arasında normalleşmeye dair raporlar üzerine Smith Consulting hazırladığı ankette, “İsrail’in Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek istemesinin en önemli sebebi nedir?” sorusunu yöneltti. 500 Yahudi katılımcının sadece %6’sı ana sebebi turizm olarak tarif etti. Buna karşılık %48’i Suriye ve IŞİD’e karşı iki ülke işbirliğinin gerekli olduğunu söyledi. Katılımcıların %25’i İsrail’in bozulan ilişkisini düzeltmesine ihtiyaç olmadığını söyledi. İsrail’in Arap nüfusu ile daha dar yapılan 100 kişilik araştırmaya göre katılımcıların yarısı Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini böylece Ankara’nın İsrail ile Filistinliler arasındaki barış sürecini ilerletmeye yardımcı olacağını söylediler. Sade %21’i güvenlik işbirliğini belirtirken, %15’i “her şey dahil” tatili cevabında belirtti. Nüfusun bu kesiminin Türkiye’yi ziyaretinde krizin en ateşli zamanında bile bir sorun olmadığını belirtmekte yarar var.

18 Ekim’de düzenlenen İsrail-Türkiye diplomatik diyalog konferansı için hazırlanan bu araştırma sonrasında AL Monitor’un sorularını cevaplayan Mitvim Başkanı Nimrod Goren, konferansı optimist olarak değerlendirdi. Yakın zamanda ilişkilerin gelişmesi için küçük adımların atıldığını belirten Nimrod, Filistin-İsrail çatışmasına rağmen seçime az bir zaman kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail tenkitini oldukça düşük tuttuğuna dikkat çekti. Rusya’nın Suriye’deki varlığını arttırması, hem İsrail hem de Türkiye’nin endişelerini arttırdığını ve diplomatik pozisyonlarını yeniden gözden geçirdiklerini ekledi. Son yıllarda İsrail ve Türkiye Suriye’ye karşı farklı anlayışa sahipti ancak son gelişmeler iki ülkenin ortak çıkarlarını bu konuda örtüştürdü. Goren’e göre, daha önce doğalgaz ve turizm başrolde olsa da artık güvenlik kaygısının öne geçeceğine inanılıyor.

İsrailli analistlere göre göre İsrail’in güçlü bir Erdoğan’a ihtiyacı var; kendi geleceği için savaşmak zorunda kalmayan ve mutlak gücü elinde bulunduran, anayasayı değiştirecek oyu alan ve güçlü bir cumhurbaşkanı olan. Onlara göre Erdoğan bu sayede iki sene önce İsrail ve Türkiye arasında neredeyse tamamlanan ve Netanyahu’nun imzasını bekleyen anlaşmayı ilerletebilir.

Goren iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesinin savunan biri. Ortadoğu’da değişen koşulların Kudüs ve Ankara’nın normalleşmesi için yeni olanaklar sağladığını söyledi. Çünkü birçok İsrailli Türkiye’yi sadece bir tatil yeri değil, IŞİD’e karşı savaşta ortak olarak görüyor.

kaynak:al monitor


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: