Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail en büyük güneş enerjisi ‘tarlası’ devreye girdi

İsrail en büyük güneş enerjisi ‘tarlası’ devreye girdi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Altı yıllık yapım aşamasından sonra Arava’daki güneş enerjisi üretim merkezi devreye girdi ve ülkeye elektrik vermeye başladı. The Jerusalem Post’a konuşan Arava enerji şirketinin CEO’su Jon Cohen sadece altı günde ülkenin elektrik şebekesine bu sayede 1,5 milyon kw/h eklendiğini söyledi.
40 megavatlık Ketura güneş tarlası İsrail’in ikinci ancak en geniş alana yayılmış ‘güneş tarlası’. 54,2 hektarlık alana yayılan Ketura’da 140.343 güneş paneli bulunuyor. Arava vadisinde bulunan Ketura bir Arava enerji şirketi ve Électricité de France Energies Nouvelles Israel ortak projesi.
arava solar field 2009’da başlayan proje Temmuz 2015’te günde 250.000 kw/h üretecek kapasiteye ulaştı.
Güneş panellerinin yapımı yedi ay sürdü. Daha sonra İsrail elektrik kurumu buradan ana şebekeye bağlantı yaptı ve böylece ülkenin ana elektrik şebekesine elektrik verebilecek konuma geldi. Ketura güneş enerjisi ile elektrik üretme açısından ilk değil ama İsrail’in en büyüğü. İlki 37,5 megavatlık Energix Grubuna ait Neot Hovav. Bu proje de aralık 2014’te tamamlandı. Ketura güneş enerjisi tesisinin 100 megavata çıkma potansiyeli mevcut.
İsrailli girişimcilerin bu konudaki atılımları devam ediyor. İsrail, Enlight Yenilenebilir Enerji’nin 55 megavatlık Haluziot ve EDF Energies Nouvelles Israel’in Zmorot güneş tarlaları ile tanışmaya hazırlanıyor.
EDF Enerji’nin CEO’su Ayalon Vaniche şirketinin bu tür projeleri desteklemeye devam edeceğini ayrıca rüzgar enerjisine de ağırlık vereceğini açıkladı. EDF Energy Nouvelles Israel’in İsrail’de toplam 110 megavatlık 10 güneş enerjisi tesisi mevcut. Şirket altı yıldır İsrail’de faaliyet gösteriyor.
Günümüzde İsrail’de devreye girmiş veya inşaatı devam eden tesislerin toplamı 470 megavat enerji üretecek potansiyelde. Bu projelerden bir tanesi de Berşeva’nın 35 kilometre güneyinde bulunan Ashalim’de yapılıyor.
Yasalar 340 megavatlık bir kotayı Ekim 2013’te onaylamasına rağmen gerekli düzenlemeler henüz yerine getirilmiş değil. Cohen bu konuda Ocak 2015’te sürenin dolduğuna işaret ediyor. Bu da yatırımcıları zor durumda bırakıyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: