Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » İsrail hakkındaki 10 ölümcül yalan

İsrail hakkındaki 10 ölümcül yalan

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail ABD Büyükelçisi Ron Dermer tarafından kaleme alınmış ve The Politico gazetesinde yayımlanmıştır.
israeli-flag-waving

İsrailli siviller Filistinli teröristler tarafından kurbanlık koyun gibi parçalanırken, İsrail-Filistin çatışması gerçeği de benzer şekilde yalanlarla dolu kampanyalarla parçalanıyor.

İşte son saldırılarla ilgili 10 yalan:

1- İsrail Tapınak Tepesi’nin (Harem-ül Şerif) statükosunu değiştirmeye çalışıyor.

Yanlış. İsrail Tapınak Tepesi ile ilgili statükoyu korumayı istiyor. Geçtiğimiz yıl 3,5 milyon Müslüman burayı ziyaret etti. Ayrıca 200 bin Hıristiyan ve 12 bin Yahudi de ziyaret gerçekleştirdi. Sadece Müslümanların burada dua etme izinleri var. Gayri-Müslimler sadece belli zamanlarda ziyaret edebilirler, ve bu kural değişmedi. Tapınak Tepesi Yahudiliğin en kutsal merkezi olmasına rağmen -Kral Süleyman ilk tapınağı 3000 yıl kadar önce burada inşa etmişti- İsrail statükonun değişmesine izin vermeyecek. Statükoyu değiştirmeye çalışanlar Filistinliler. Onlar Yahudi ve Hıristiyanların üç inanç için de kutsal olan bu mekanı ziyaret etmelerini engellemeye çalışıyorlar.

2- İsrail El Aksa Camii’ni yıkmak istiyor.

Yanlış. 1967 yılında Kudüs birleştiğinden beri İsrail tüm inançların kutsal mekanlarını korumaktadır. Orta Doğu’da İslami militanlar kiliseleri, sinagogları, dünya mirası mekanları, ve bir diğerinin camiini yıkarken, İsrail Kudüs’ün kutsal mekanlarının tek garantörü.
Filistinliler ‘El Aksa tehlikede’ efsanesini en az 1929’dan beri propaganda aracı olarak kullanıyorlar. 1929’da Filistinlilerin ikonu Kudüs Müftüsü Hacı Emin Hüseyni Hebron ve diğer yerlerdeki Yahudileri katletmek için kullanmıştı bunu. Yaklaşık yüzyıl sonra cami ayakta ama aynı yalan devam ediyor.

3- Yeni yerleşim inşası yaşanan son şiddet saldırısının nedenidir.

Yanlış. Son 15 yılda yerleşim inşası azalmıştır. Ehud Barak’ın başbakanlığı döneminde (2000) 5000 yeni yerleşim birimi inşa edildi. Ariel Şaron döneminde (2001-2005) ortalama 1881 birim inşa edildi. Ehud Olmert’in döneminde (2005-2008) 1774. Her üçü de barış adamı olarak görülüyorlar. Peki Binyamin Netanyahu döneminde (2009-2015)? Sadece 1554.

Batı Şeria 'da o  1995'ten bu yana gerçekleşen Yerleşim Yerleri inşaalarının grafiği

Batı Şeria ‘da o 1995’ten bu yana gerçekleşen Yerleşim Yerleri inşaalarının grafiği

4- Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas İsrail’in masum Filistinli Ahmed Manasra’yı ‘katlettiğini’ söylüyor.

Yanlış. Manasra ne masum ne de ölü. Bisiklete binmekte olan 13 yaşındaki Yahudi bir çocuğu bıçakladı. Manasra, ölüm-kalım savaşı veren bıçakladığı çocuğun tedavi gördüğü aynı hastanede tedavi görüyor.

5- İsrail, terörist saldırıları karşısında aşırı güç kullanıyor.

Yanlış. Silah, bıçak, satır, balta kullanılan bu saldırıları durdurmak için güç kullanmak nefsi müdafaadır. İsrail polisi ölümcül güç kullanmaları konusunda sıkı denetime tabidir ve ancak hayati tehlike durumunda müsaade edilir. Sokakta yürüyen kişileri bıçaklayan teröristlere karşı polisin nasıl davranması beklenir?

İsrail ABD Büyükelçisi Ron Dermer

İsrail ABD Büyükelçisi Ron Dermer


6- Barış görüşmelerinin durması son şiddet olaylarına sebebiyet verdi

Yanlış. Barış görüşmelerinin en yoğun olduğu dönemde de İsrail terörist saldırılara maruz kaldı. En kötülerine hatta. Filistin terörizminin sebebi barış görüşmelerinin devam etmesi veya durması değil. Sebebi İsrail devletini yok etme arzusu.

7- Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas bir barış adamı.

Yanlış. Abbas 16 Eylül’de “Kudüs için her damla kanı kabul ediyoruz” dedi. Son ayda İsraillilere karşı girişilen 30 terör saldırısından hiç birini kınamadı. O ve El Fetih hareketi internet ile Filistinlileri daha fazla şiddet için kışkırtmaya devam ediyor.

8- Tapınak Tepesinde statükoyu korumak için uluslararası eylem gerekir.

Yanlış. İsrail statükoyu koruyor. Uluslararası toplum gerçeği söyleyerek ve İsrail’in statükoyu korumadaki ispat ettiği taahhüdünü onaylayarak yardım edebilir. Tapınak Tepesi ile ilgili söylemleri nedeniyle Abbas’ı sorumlu tutarak da yardımcı olabilir.

9- Çatışma ve şiddetin sürmesinin sebebi Filistinlilerin bir devlete sahip olmamaları.

Yanlış. Filistinliler birçok defalar Filistin Devleti’nin yanında bir Yahudi Devleti’ni reddettiler. 1937’de Peel Komisyonu’nun iki millet için iki devlet raporunu reddettiler. 1947’de BM’nin paylaşım planını da reddettiler. 2000’de Camp David’de bir Filistin Devleti’ni mümkün kılan yeni önerileri reddettiler. Filistinliler İsrail’in kurulmasından önce ve sonra barışı reddettiler, 1967’de İsrail toprakları ele geçirdiğinde de , 2005’te Gazze’den çekildiğinde de reddettiler. Filistinliler her zaman kendi devletlerini kurmaktan çok İsrail devletini yıkmakla daha çok ilgilendiler. Çatışmanın ana sebebi Filistinlilerin Yahudileri herhangi bir sınırda bir devlet kurmalarına karşı olmaları.
palestine -no

10- Filistin ümitsizliği, Filistin terörizmini doğuruyor.

Yanlış. Filistin terörizmi tahrikin, gelecek nesillere nefret ve şiddet kültürünün öğretilmesinden kaynaklanıyor. Teröristlerin en büyük üzüntüsü İsrail’i yok edememiş olmaları. Bu konuda hayal kırıklığı yaşamaya devam edecekler.

 

kaynak: politico


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: