Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Sorunlu etap : Filistin

Sorunlu etap : Filistin

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda okuyacağınız makale Bret Stephens tarafından kaleme alınmış Wall Street Journal gazetesinde yayımlanmıştır.

Eğer İsrail ile ilgili haberleri takip ediyorsanız, ‘şiddetin’ birçok kişiyi öldürdüğü izlenimini elde edebilirsiniz. Tıpkı şu gazete başlığındaki gibi; “Filistinli öldürüldü, şiddet devam ediyor.” Veya bu ilk paragraftan böyle düşünebilirsiniz, “Şiddet ve katliam Kudüs ve Batı Şeria’dan hızını arttırarak Gazze’ye doğru yayılıyor.” Okumaya devam edince Batı medyasına göre şiddeti başlatanın kim olduğunu da anlıyorsunuz. “İki Filistinli genç İsrail polisi tarafından vuruldu.” Veya “Filistinliler, İsrail’in Gazze’ye saldırarak kadın ve çocuk öldürdü.” başlığında verildiği gibi.

Filistinli öğrenciler Gazze Şeridi'nde anti İsrail protesto yaparken.   Photo: Said Khatib/AFP

Filistinli öğrenciler Gazze Şeridi’nde anti İsrail protesto yaparken. Photo: Said Khatib/AFP

Bir kaç haftadır süren, Filistin saldırılarını basının verme şekli böyle oldu. Oysa olaylar Hamas’ın Kuzey Batı Şeria’da dört çocukları ile araba süren Yahudi bir çifti öldürmesi ile başlamıştı. İki gün sonra Filistinli bir genç Kudüs Eski Şehir’de iki İsrailliyi bıçaklayarak öldürdü ve bir kadınla iki yaşındaki çocuğu yaraladı. Saatler sonra bıçaklı bir Filistinli saldırgan, 15 yaşındaki İsrailli bir çocuğu göğsünden ve sırtından bıçakladıktan sonra İsrail polisi tarafından vurularak öldürüldü. Diğer Filistin saldırılarında iki yaşlı İsrailli ve 14 yaşındaki bir çocuk bıçakla yaralandı. Pazar günü, Arap kökenli bir İsrailli, otobüs durağında bekleyen 19 yaşındaki kadın askerin üzerine arabasını sürdü. Daha sonra arabasından çıkarak onu bıçakladı. Ayrıca iki adam ve 14 yaşındaki bir kıza da saldırdı. Birçok saldırı kadınlar tarafından yapıldı. Buna başarısız bir canlı bomba saldırısı da dahil.
Filistinlilerin kan akıtma fetişizmini Batı basını tanıdık argümanlarla verdi. Filistinliler barış sürecinden umudunu kestiler dendi. Oysa Oslo anlaşmasını geçersiz saydığını açıklayan Filistin Yönetimi Lideri Mahmut Abbas idi. İsrailli politikacılar Yahudilerin Tapınak Tepesi’nde dua etmesine izin verilmesi gerektiğini savunuyorlar. Netanyahu’nun bunu inkar etmesine ve politikacıların bölgeyi ziyaret etmesini yasakladığına bakmayın siz. Her zaman herkesi ve hiç kimseyi sorumlu tutacak bir ‘şiddet sarmalı’ olacaktır.
Geçtiğimiz gün Filistin Lideri Mahmud Abbas “El Aksa bizimdir. Onlar (Yahudiler) pis ayakları ile girmeye hakları yoktur. Kudüs için akıtılan her kanı kutsuyoruz. Bu kan temiz ve saftır ve Allah için akıtılmıştır.” dedi.
Bir de fanatik imamların  konuşmaları var: “Kardeşlerim, Bu nedenle bugün Allah’ın Yahudilere yaptıklarını hatırlıyoruz.” diyor Gazze’deki bir imam Cuma hutbesinde. (MEMRİ’nin çevirisi) “Bugün, Yahudilerin neden duvar inşa ettiğini anlıyoruz. Roketleri durdurmak için değil boğazlarının kesilmesini engellemek için.” Ve daha sonra büyük bir bıçak göstererek, “Batı Şeria’daki kardeşim: Bıçakla!”
Beyaz bir bakanın mesela güney Carolina’da siyahiler için böyle bir cümle kurduğunu hayal edin. Basın bunu olduğu gibi yansıtır mıydı? İsrail-Filistin konusunda olduğu gibi o bakanın söylemini açıklayan, doğrulayan yazılara rastlar mıydık, ülkesinin ondan çalındığına dair?
Ve bu  hatalı davranış İsrail-Filistin çatışmasında olduğu gibi ahlaki matematikle desteklenir miydi ? Orta Doğu versiyonunda Filistinlilerin ölü sayısı ne kadar yüksekse İsrail’in suçu da o kadar artar. Amerikan versiyonunda siyahilerin beyazlara karşı saldırılarının daha fazla olması hikayeleri dengelemek için kullanılır mı? Hiç sanmıyorum.
Basının düşünce tarzında İsrail ile ilgili olayları yazmada bir farklılık var. Bunu şimdilik kenara ayırıyoruz. Asıl soru neden bu kadar çok sayıda Filistinli bu tarz bir saldırı şeklini uyguluyor. Yahudi kadın, çocuk, asker, sivillerin boynuna bıçak saplamayı neden dini ve vatanseverlik görevi, ahlaki bir memnuniyet olarak görüyor. Barış görüşmeleri veya ekonomi konusunda ümitsizlik? Lütfen. Filistinlileri kendilerinin bulmaya üşendiği mazeretlerle donatmayın. Ayrıca nefreti artık kabul etme zamanı. Amerikan köleliği veya Holokost olunca açıklayıcı gücü kabul ediyoruz. Güçlünün zayıfa uyguladığı nefret konusunu da anlıyoruz. Ama tüm insanların temelde iyi olduğunu kabul eden veya çocukları için aynı şeyleri dileyen veya empati kabiliyeti olan olarak kabul eden hikayenin çöktüğünü kabul edemiyoruz.
Bugün İsrail’de, Filistinliler Yahudileri bıçaklayarak öldürme kampanyasını yürütüyorlar teker teker. Bu şeytani bir plan. Bundan farklısını söylemek, bu olayların savunucusu ve ortağı yapar.

 

kaynak:wsj


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: