Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » İsrail – Mısır ilişkilerinde yeni dönem

İsrail – Mısır ilişkilerinde yeni dönem

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Mısır ilişkileri

İsrail Mısır ilişkileri

Eylül ayında Kahire’deki büyükelçiliğini yeniden açan İsrail dört yıl önce düzenlenen bir baskının ardından elçiliğini kapatmıştı. Bu olaydan sonra iki ülke son 30 yılın en kötü diplomatik krizine sürüklenmişti.
İsrail Dışişleri Bakanlığı Direktörü Dore Gold, yapılan açılış töreni için gittiği Kahire’de yaptığı konuşmada “İsrail ile Mısır Orta Doğu’nun istikrarı ve refah için çalışıyor,” dedi. Dore ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah Sisi’nin oluşan tehdidi bertaraf ettiklerini ve Orta Doğu’nun istikrarı ve kalkınması için işbirliği yaptıklarını belirtti. “Mısır her daim bölgenin en büyük ve en önemli ülkesi olacaktır,” diyen Gold, “Boşuna Arap dünyası Mısır için Um al-Dunya demiyor, dünyanın annesi,” diye ekledi.
Törene İsrail’in Kahire Büyükelçisi Haim Koren ve İsrail’in Mısır’daki diplomatları, ABD’nin Kahire Büyükelçisi Stephen Beecroft ve Mısır Dışişleri bakanlığı yetkilileri katıldı. Törende İsrail bayrağı göndere çekildi, elçiliğin isim plaketi elçilik bina dışına koyuldu ve Mısır ile İsrail milli marşları çalındı. Kudüs’teki dışişleri Kahire’deki tören için “yeni bir şeyin başlangıcı,” açıklamasını yaptı.

İsrail'in Mısır Büyükelçisi Haim Koren

İsrail’in Mısır Büyükelçisi Haim Koren

9 eylül 2011’de, Arap Baharı gösterileri sırasında protestocular elçilik binasına saldırmış altı güvenlik görevlisi saatler sonra Mısırlı komandolar tarafından ABD Başkanı Barack Obama’nın direkt emri ile kurtarılmışlardı. Olay sonrası İsrailli çekirdek diplomat takım Mısır’da kalmıştı. Son dört yılda elçilik çalışanları sayıca artmış ancak elçilik açılmamıştı. Diplomat aileleri ise İsrail’de kalmıştı.
Dışişleri Bakanı yardımcısı Tzipi Hotovely elçiliğin açılışını iki ülkenin ilişkilerini arttıracağını belirtti ve Mısır ile İsrail’in ortak çıkarları olduğunu ekledi. “Son gelişmeler karşısında İsrail ile birçok ülkenin özellikle de Mısır’ın işbirliği için birçok fırsat doğabilir.”
Mısır Haziran ayında Mısır’a yeni büyükelçi olarak Hazem Khairat’ı atamıştı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: