Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli Dürzilerin Sıradışı Yaşamı

İsrailli Dürzilerin Sıradışı Yaşamı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in Dürzileri: Arap-İsrail işbirliği için umut

Savaşın yıktığı Orta Doğu’da ayrı dinden, farklı tarihe sahip iki etnik grubun beraber çalışıp işbirliği geliştirmesi ender bir durum. Ancak Arap Dürziler ile Yahudi İsrailliler arasındaki işbirliği Orta Doğu’nun geleceği için ümit teşkil ediyor.
130 bin İsrailli Dürzi’nin Müslüman veya Hıristiyan olsun Orta Doğu’da hayatta kalması ve diğer azınlıklar olan Hıristiyanlar, Yezidiler ve Şiilerin kaderini paylaşmaması dikkat çekici.

Dürzüler Yitro'nun türbesine giderken

Dürzüler Yitro’nun türbesine giderken


Arapça ve İbranice konuşan İsrail Dürzileri kendi okul ve dini mahkemeleri olan güçlü bir cemaat. Yapılan bir araştırma, Dürzilerin %94’ünün kendilerini ‘İsrailli Dürzi’ olarak gördüklerini ve İsrail’e sadık olduklarını ortaya çıkardı. Genellikle İsrail’in kuzeyinde dağlık köylerde yaşıyorlar. Bazı köylerde Araplar da bulunuyor. Küçük bir Suriyeli Dürzi grubu İsrail’e saldırdığında İsrailli Dürziler tarafından kınandılar. İsrailliler de cihatçı örgütleri uyararak Suriye’deki Dürzi köylerinden uzak durmalarını söyledi. Golan’da yaşayan 17 bin kadar Dürzi, Suriye rejimine sadık kaldılar. Ancak Suriye bölünürken Suriye yerine İsrail’de olduklarına memnun olmuşlardır.
11. yüzyılda gizli bir dini topluluk keşfedildi. Dürziler birçok konuda farklılar. Hz. Musa’nın kayınpederi Yitro’yu ana peygamberleri olarak kabul ediyorlar. Türbesi ise İsrail’de Tiberya’a yakın bir yerde bulunuyor. Peygamberleri Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed. Dürziler reenkarnasyona inanan farklı bir din olarak kabul ediliyor. Tanrı’nın birliğine inanıyor. Tören ve ritüelleri bulunmuyor.
Sadece seçkin bir grup (nüfusun %10’u kadar) Dürzi dini edebiyatının kutsal yazıtlarına erişimi var. Dini bir sınıf yok. Sigara içmezler, domuz yemezler, alkol tüketmezler. Dul kalan veya boşanan kadın yeniden evlenemez. Arap kadınlarının aksine Dürzi kadınların büyük çoğunluğu evin dışında çalışır.
Başbakan Netanyahu ve Dürzülerin dini liderleri kutlama yaparken (photo credit: Moshe Milner/GPO/FLASH90)

Başbakan Netanyahu ve Dürzülerin dini liderleri kutlama yaparken (photo credit: Moshe Milner/GPO/FLASH90)


Dağlık bölgelerde yaşamaları onlara güvenlik sağlıyor. 1948 yılında İsraillilere karşı savaşan Dürziler, daha sonra taraf değiştirdiler ve 1956 yılından beri zorunlu askerlik yapıyorlar. Arapların 1948 öncesinde en kutsalları olan Yitro türbesini ele geçirmeye çalışmalarından kötü etkilendiler.
Dürzi erkeklerin %80’i İsrail ordusunda askerlik yaptı. Bazı Dürzi kadınlar da askerlik yaptılar ve yüksek rütbelere yükseldiler. Toplamda 760 üst rütbeli ordu mensubu Dürzilerden oluştu. Son zamanlarda kendi bölüklerini lav edip tamamen İsrail ordusuna eklendiler.
İsrail vatandaşı olarak seçimlerde oy veriyorlar, İsrail ekonomisinin zenginliğinden yararlanıyorlar. Sağlık, bağımsız adalet sisteminden yararlanıyorlar. Mecliste sandalye sahibiler. Dürziler İsrailli aktör, diplomat, politikacı, hakim, polis şefi, ve hatta İsrail geçici devlet başkanı oldular.
İsrailli Araplardan farklı olarak Dürziler Arap-Yahudi işbirliği için bir ümit oluşturuyorlar Orta Doğu’da.

kaynak:huffington post


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: