Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Benjamin Netanyahu » Yahudiler sırf Yahudi oldukları için öldürülüyorlar

Yahudiler sırf Yahudi oldukları için öldürülüyorlar

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail İngiltere Büyükelçi Vekili Eitan Na’eh tarafından kaleme alınmış The Telegraph gazetesinde yayımlanmıştır.

Geçtiğimiz Salı günü, Kudüs’te bir otobüsteki Yahudilere ateş açıldı ve bıçaklandılar. Üç kişinin öldüğü resmi makamlarca doğrulandı. Birçokları ise ağır yaralı. Böyle korkunç olaylar olduğunda doğal olarak neler olduğunu anlamaya çalışıyor insan ve soruyor; “Neden bu olay meydana geldi?”
Ailem bu soruyu nesillerdir soruyor.

Filistinli öğrenciler Gazze Şeridi'nde anti İsrail protesto yaparken.   Photo: Said Khatib/AFP

Filistinli öğrenciler Gazze Şeridi’nde anti İsrail protesto yaparken. Photo: Said Khatib/AFP


1929 yılında büyük-büyükbabamın Hebron’daki evinin Yahudi karşıtı ayaklanmada yakılmasını düşünüyorum. Bu ayaklanmada bir haftada 133 Yahudi öldürülmüştü Arap isyancılar tarafından. Dini okuldaki öğrenciler katledilmişti. Bu saldırılar kendi başlarına meydana gelmedi. Yerel Arap basını kışkırtıcı yayınlar yaptılar, Yahudiler Kudüs’te Ağlama Duvarı’nda dua etme haklarını eleştirdiler. Filistin’in kutsal savaşçıları birliği adlı bir örgütün broşürleri dağıtıldı. Yahudilerin İslam gururunu çiğnediği yazıyordu. Filistin mandasını yöneten İngiltere, bu ölümler için hiçbir mazeret olmadığını açıkladı.
1936’da, büyük-büyükbabamın Yafa’daki evleri Arap isyancılar tarafından yakılıp onları Tel Aviv’e kaçmaya zorladığı zamanı da düşünüyorum. 1939’da babamın kuzeni öldürüldüğü zamanı düşünüyorum. O zaman kuzeni sadece sekiz yaşındaydı. Zalman Naeh Filistinli teröristler tarafından karnına ateş edilip öldürüldüğünde Tel Aviv’den Kudüs’e doğru bir otobüste seyahat ediyordu. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen önce, Filistin mandası sırasında gerçekleşen terör saldırılarında ölen son Yahudi kurbandı.
Neden vurulmuştu? Terör saldırıları gerçekleştirdiği için mi? ‘İsrail işgalinden’ dolayı mı? – ki o zaman böyle bir şey yoktu. Netanyahu’nun politikaları yüzünden mi?- ki daha o zaman henüz doğmamıştı. Barış görüşmelerinin verdiği rahatsızlık mı?
Ya da Zalman bir Yahudi olduğu için mi? Nasıl otobüste oturmaya cüret ettiği için mi? Bana bir daha söyleyin. Geçtiğimiz Salı günü otobüsteki kişiler neden öldürüldüler? Onlarca yıldır süren bu saldırıların ortak sebebi İsrail topraklarında Yahudilerin varlığı ve kendi kaderlerini tayin etme hakları. Tüm bu ölümlerin kökeninde bu var. Fakat yılladır bu basit sebep ilginç bir şekilde göz ardı edildi. 29 Ekim 1947 yılında, BM Filistin topraklarını Yahudi ve Arap devletleri olarak bölmeye karar verdiğinde bile, teyzemi taşıyan ambülansa ateş açılmıştı. Holokost kurtulanı olan teyzem kuzenimin doğumu için hastaneye götürülüyordu.
Zaka üyeleri Kudüs'te meydana gelen otobüs saldırısından sonra arama ve kurtarma çalışmaları yaparken  Photo: Ronen Zvulun/Reuters

Zaka üyeleri Kudüs’te meydana gelen otobüs saldırısından sonra arama ve kurtarma çalışmaları yaparken Photo: Ronen Zvulun/Reuters


O zaman da, şimdi de Yahudilerin İsrail’deki varlığı onlara karşı gerçekleştirilen terör saldırılarının ana kaynağı.
Bir efsane özellikle dillendiriliyor. Yahudilerin İslam’a ve Kudüs’teki kutsal yapılarına zarar verdiğini, El Aksa’nın tehlikede olduğunu 1920’lerden beri duyuyoruz. O zaman Kudüs müftüsü Hacı Emin el-Hüseyni yerel isyancıları bu sözlerle kışkırtıyordu. Hüseyni dağıttığı broşürlerde “Araplar! Unutmayın ki Yahudiler sizin en kötü düşmanınızdır, atalarımızın da düşmanlarıydılar.”
Geçtiğimiz ay Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas Yahudilerin kirli ayakları ile Tapınak Tepesini kirletmemelerini söyleyerek Yahudi karşıtı şiddeti körükledi. Ve Filistinli aktivistler bu kutsal yeri İsraillilere saldırmak için üs olarak kullanıyorlar. Burada taş, havai fişek ve patlayıcı saklıyorlar. Asıl onlar bu kutsal yeri kirletiyorlar.
İsrail ve El Aksa hakkında atıp tutanların göz ardı ettiği bir şey var. Geçtiğimiz sene 3,5 milyon Müslüman, 200 bin Hıristiyan ve 12,500 Yahudi El Aksa’yı ziyaret etti. İsrail 1967’den beri hassas bir denge kurdu ve Müslümanlarca kutsal dini yerlerin yönetimini İslami yönetim olan Vakıf’a bıraktı. İsrail statükonun değişmemesi için kararlı ve gerilimi düşürebilmek için en son politikacıların bu bölgeye girişini yasakladı. Ancak, burada tanık olduğumuz dini haklar veya toprak kavgası değil. Bu hala eski bir konunun devamı. Bu konu kişilerin en az konuşmak istediği ama aslında en çok konuşulması gereken konu. Geçen yıllarla mazeretler değişebilir. Ancak gerçek değişmedi. 1921, 1929, 1936 veya 2015 olsun, Yahudiler sadece Yahudi oldukları için öldürülüyorlar.

kaynak:telegraph


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: