Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail Merkez Bankası Başkanı dünyanın en başarıları arasında gösterildi

İsrail Merkez Bankası Başkanı dünyanın en başarıları arasında gösterildi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Merkez Bankası Başkanı Karnit Flug Global Finance dergisine göre en iyi dokuz merkez bankası başkanından biri. Flug geçtiğimiz sene de en başarılı dokuz yöneticiden biri seçilmişti. Geçtiğimiz hafta geleneksel listesini açıklayan dergi Flug’a A notu vererek diğer sekiz ülke merkez bankası başkanıyla birlikte en iyiler arasında gösterdi.
A ile F arasında değişen puanlar alan merkez bankası yöneticilerine verilen puanlar enflasyon baskısı, ekonomik gelişme hedeflerini tutturma, yerel para birimi istikrarı, ve faiz oranını yönetme becerileri üzerinden hesaplanıyor. A çok başarılı demekken, F tam bir başarısızlık olarak niteleniyor.

İsrail Merkez Bankasının başkanı Dr. Karnit Flug

İsrail Merkez Bankasının başkanı Dr. Karnit Flug


İsrail merkez bankası başkanı Flug dışında ikinci yıl artarda en iyi olarak gösterilen yöneticiler Hindistan’dan Raghuram Rajan, Malezya’dan Zeti Akhtar Aziz, Filipin’den Amando Tetangco Jr. Ve Tayvan’dan Fai-Nan Peng.
Global Finance yayıncısı ve genel yayın yönetmeni Joseph Giarraputo, “Küresel ekonomiler iyileşme sürecine girdi. Öte yandan güçlenen ABD doları, Federal hazinenin kolay para politikasını bırakması gibi zorluklarla da karşı karşıyalar,” dedi. Merkez bankaları bu zorlukları yenmek için önemli bir rol üstleniyorlar. Başarılı finansal politikalar kur dalgalanmalarını ve artan faiz oranlarının etkilerini azaltarak ekonomik büyümeyi arttırabilir. “Sonuçlara da bakıldığında, bazı merkez bankalarının bu konuda daha başarılı olduklarını görebiliyoruz. Verilen puanlamalar aynı zamanda merkez bankası başkanının siyasi müdahalelerle baş etme ve hükümet politikalarını etkileme gücü de göz önüne alınarak veriliyor.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: