Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Finlandiya’da bir İsrail adası

Finlandiya’da bir İsrail adası

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Dört İsrailli girişimci 450 bin Euro’ya Finlandiya’da bir ada satın aldılar. Kendileri gibi doğa severler için bir yerleşim yeri kurmayı hayal ediyorlar.

İsrailli girişimciler tarafından satın alınan Petajasaari adası

İsrailli girişimciler tarafından satın alınan Petajasaari adası

Helsinki’den yarım saatlik uçuşla ulaşılabilen Kuopio’a bağlı bu adanın adı Petäjäsaari ancak daha şimdiden Finlandiya basınında İsrail adası olarak anılıyor. Kuopio’da hiç bir zaman Yahudilerin yaşamadığını belirten tarihçi Seppo Kononen bu gelişmeyi heyecanla karşıladıklarını belirtti. Şehrin valisi ise bir hoş geldiniz töreni hazırlıyor. “Buraya her zaman yabancı yatırımcıların gelmesini isterdik ve İsraillilerin bu konudaki olumlu ünü önceden bize ulaştı,” dedi. Aviad Scheibitz, Amir Weil, Moti Shemtovi and Asaf Giller İsrail’de pek de tanınmayan isimler ancak Finlandiya’da büyük bir neşe yarattılar. Finlandiya basını ise bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bu dört İsrailli burada ne yapıyor? Pek de sevilmeyen Rus komşunun oligarkları olup olmadığı şüphesinin yanında Mossad konusu da gündeme geliyor.

 

4 İsrailli yatırımcı (soldan sağa): Amir Weil, Aviad Scheibitz, Assaf Giller and Moti Shemtovi

4 İsrailli yatırımcı (soldan sağa): Amir Weil, Aviad Scheibitz, Assaf Giller and Moti Shemtovi

Ancak casusluk teorilerine gerek yok emlak yatırımcıları için. Finlandiya’da 100 bin göl ve 180 bin ada var. Bu gerçek karşısında İsraillilerin konut sorunu kötü bir şaka gibi duruyor. Finlandiya’da 5 milyon kişi 340 bin metrekarede rahat rahat toprak için savaşmadan yaşayabiliyor ve adalar 150 bin Euro’dan başlıyor. Toprak için burada kavga yok.
Finlandiya’da yaptırım yapmak Aviad Scheibitz’in aklına geldi. 39 yaşında iki çocuk babası Scheibitz balayında gittiği Finlandiya’ya aşık olduğunu söylüyor. Evinde boş bir köşeye bakarak aklına gelen bir fikir ona milyonlar kazandırmış. Klimalarda kullanılan bu parçanın patentine sahip olan girişimci icadını 3,5 milyon Şekele uluslararası bir şirkete satmış. Scheibitz’in ayrıca basılmış üç kitabı var. Bu adayı düşünmek için bir kaçış yeri olarak hayal ediyor.

Adadan bir görüntü (Photo: Itamar Rotem)

Adadan bir görüntü (Photo: Itamar Rotem)

Amir Weil 26 yaşında bekar bir Tel Aviv’li. Startup’ını bir arama moturu firmasına sattı. Finlandiya’yı düşünmemesine rağmen sessiz bir yerin hayalini kuruyordu. 21 yaşında kanser teşhisi konulması ile hayatının değiştiğini söylüyor. Ortak arkadaşları tarafından tanıştırılan ikili kendi arkadaşları Assaf Giller ve Moti Shemtovi’yi de gruba eklemişler ve hayallerindeki yeri satın almışlar.
Çam adası anlamına gelen adaya ulaşım mevsimlere göre değişiyor. Göl soğuktan donduğunda kar motosikleti ile ulaşım sağlarken yazın tekne ile ulaşılıyor. 6 milyon euroya mal olacak yatırım ile ekolojik bir tesis ve evler inşa edilecek. Girişimciler ağaç evler, lokantası olan ada sakinlerinin bir araya geleceği bir sosyal tesis planlıyor. Dağcılar ve diğer doğa sporları için uygun ekolojik ‘oyun’ alanları da planlıyor. Ev sahipleri ada yakınlarındaki şehirleri de gezebilirler ama en önemlisi sakin bir tatil evine sahip olmak.

finland 2

Adaya uzaktan bir bakış (Photo: Ofer Petersburg)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: