Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » İsrail, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran ile yapılan yan anlaşmayı açıklamasını istedi

İsrail, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran ile yapılan yan anlaşmayı açıklamasını istedi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail, geçtiğimiz haftalarda İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) arasında imzalanan anlaşmanın detaylarının açıklanmasını talep etti. İsrail’in bu talebi İran’ın nükleer tesislerini kendi kendini denetleyeceği haberleri üzerine geldi.
İsrailli bir diplomat bu bilginin İsrail’in İran nükleer anlaşması konusundaki şüphelerini haklı çıkardığını vurguladı. “Bu raporun doğruluğunu anlamanın tek bir yolu var; nükleer anlaşma ile ilgili tüm içeriğin açıklanması.”

Illustration by Ben Jennings

Illustration by Ben Jennings

UAEK Tahran ile varılan anlaşmanın detaylarını açıklamayı reddetmişti ancak Associated Press’in hazırladığı haber, Parchin askeri tesislerin izlenmesinin Tahran’a bırakıldığı bilgisini içeriyordu. Nükleer silah için denemeler yapıldığına inanılan Parchin İran’ın geçmişte nükleer silah üzerinde çalıştığının kanıtı olarak gösteriliyordu. “İran nükleer anlaşması ile ilgili ne kadar detay öğrenirsek o kadar endişelerimizde haklı olduğumuzu anlıyoruz.”
Parchin anlaşması İran ile UAEK arasında nükleer bir ek anlaşma olarak anılıyor ve doğrudan 14 Haziran’da ABD ve beş dünya lideri ile imzalanan ana anlaşmaya bağlı değil. Ana anlaşma çerçevesinde ABD, UAEK onay verdiği taktirde İran’a karşı yaptırımları azaltacağını söylüyor.
UAEK kanunlara göre anlaşma detaylarını açıklamaması gerektiğini belirtti. Bir kurum yetkilisi, UAEK’nun varılan anlaşma ve yapılacak kontrollerden memnun olduklarını belirtti. UAEK Başkanı Yukiya Amano AP’nin raporunun yanlış anlaşmalara sebebiyet verdiğini ve anlaşmanın teknik olarak yeterli geldiğini belirtti.
Beyaz Saray da anlaşmanın gizliliğine vurgu yaptı ve varılan anlaşma ile UAEK’nun İran’ın nükleer çalışmalarının askeri bir boyutu olma olasılığını kontrol ve izlemesi bakımından yeterli geldiğine ‘inandığını’ belirtti.
İran yıllarca Parchin’in kontrol için açılmasına karşı çıkmıştı. Amerikan, İsrail ve diğer istihbarat kurumlarının verdiği bilgiye göre bu tesislerde askeri nükleer başlık için deneyler yapıldığı düşünülüyor. Uydu resimleri de bu şüpheyi doğrular nitelikte. 10 yıl önce durdurulan çalışmanın ardından tesisin temizlenmeye çalışıldığını gösteren resimler mevcut.
İsrail İran ile varılan anlaşmaya birçok kez sertçe karşı çıktı. Başbakan Netanyahu İran’ın nükleer bombaya sahip olmasını sağlayacak ‘tarihi bir hata’ olarak adlandırıyor anlaşmayı. Yaptırımların kaldırılması ile de İran bölgedeki terörist faaliyetlerini destekleyecek fona sahip olacağı tahmin ediliyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: