Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de Barış için Çarpan Kalpler

İsrail’de Barış için Çarpan Kalpler

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Hadassah Tıp Merkezi’nde İsrailli ve Filistinli kardiyologlar 2005 yılından beri ücretsiz olarak 607 Filistinli çocuğu tedavi ettiler.
Dört yıl önce Hebron’dan Filistinli hamile bir kadın Kudüs’teki Hadassah Tıp Merkezi’ne geldi. Annedeki rahatsızlık plasentaya ulaşmış ve fetusta kalp sorunları yaratmaktaydı. “Doğuma girdik ve gereken tedavileri uyguladık. İki-üç hafta sonra evlerine sağlıklı döndüler” bu ve buna benzer birçok hikaye yaşanıyor Hadassah’da.

Prof. Azaria JJT Rein, head of pediatric cardiology at Hadassah and cofounder of A Heart for Peace, tending a Palestinian patient. Photo courtesy of A Heart for Peace

Hadassa Hastanesi Pediatrik Kardioloji Bölüm Başkanı ve Barış için Bir Kalp Derneği Kurucusu Prof. Azaria JJT Rein, Filistinli hastasını tedavi ederken           Photo courtesy of A Heart for Peace

 

2005 yılında kurulduğundan beri A Heart for Peace’in (barış için bir kalp) İsrailli ve Filistinli doktorlardan oluşan ekibi 607 çocuğu tedavi etti. Bunların %20’si Gazze’den, %80’i Batı Şeria’dan. Ayrıca beş Filistinli doktor ve 200 teknisyeni ekogram kullanımı, Holter, stres testi konusunda eğittiler.
Arap evliliklerinin yarısında kan bağı bulunduğundan genetik tarama yapılması, kalp rahatsızlıklarını önlemede oldukça önemli. Kan bağı olan ailelerin çocuklarında kalpte sorunlarla genel ortalamadan üç katı daha fazla karşılaşılıyor.
Her çocuğun tedavisi ortalama 15 bin dolar tutuyor. Bu ücretin yarısını tıp merkezi, yarısını da merkezi Fransa’da bulunan A Heart for Peace karşılıyor.

Pediatric cardiologist Dr. Julius Golender preparing a Palestinian baby brought from Hebron by A Heart for Peace for a heart ultrasound at Hadassah Medical Center. Photo by Ron Krumer/Hadassah

Pediatrik kardiolojist Dr. Julius Golender Filistinli bebeği tedavi ederken Photo by Ron Krumer/Hadassah

1993 Oslo anlaşmasına kadar Hadassah Batı Şeria’daki Arap çocuklarının tedavisini üstleniyordu. Finansmanını ise yardım kuruluşları ve bazen İsrail ordusu karşılıyordu. Ancak Oslo ile Batı Şeria’daki birçok bölge Filistin kontrolüne verilip İsrail ile arasına kontrol noktaları yerleştirildiğinde kimse bu çocuklarla ilgilenmemeye başladı ve günümüzdeki program doğdu.
A Heart For Peace girişimi İsrail’e göç eden iki Fransız tarafından başlatıldı; Prof. Azaria JJT Rein ve Dr. Muriel Haim. Filistin hastaneleri ve Birleşmiş Milletler’in desteğiyle her hafta bir çocuğu tedavi etmeye başlayan organizasyon daha sonra sayıyı arttırabildi. “Çünkü her çocuğun tedaviye hakkı var.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: