Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas’ın Gazze’deki zalim ve bencil oyununu gördüm

Hamas’ın Gazze’deki zalim ve bencil oyununu gördüm

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Polonyalı gazeteci Wojciech Cegielski geçtiğimiz yaz meydana gelen savaş sırasında bir ay boyunca Gazze’de bulundu. Hamas’ın insanları canlı kalkan olarak kullandığından şüphesi yok.

hamasmiting
Koruyucu Hat operasyonu sırasında bir ay Gazze’de bulundum. Hayatımın en kötü ve ölümcül bir ayını geçirdim. Avrupa ve ABD gibi tehlikesiz bir uzaklıktan izlendiğinden çok daha karmaşıktı gerçekler.
Evet, İsrail evleri bombaladı. Ama Hamas da kendi halkına karşı oynadığı zalim ve bencil oyundan dolayı suçlanmalı. Elimde delil yok ama bu cehennemde bir ay geçirmek onların uluslararası savaş kurallı ihlal ettiklerini ve daha da kötüsü kendi halkını canlı kalkan olarak kullandığını anlamak için yeterli geldi.
İlk olay bir akşam geç saatte meydana geldi. Büyük bir roket sesi ve ev arkadaşım İspanyol gazetecinin çığlıklarını duyduğumda banyodaydım. Gazze sahiline yakın evimizin açık penceresine yaklaşarak bir sigara yakmak isteyen arkadaşım çakmağı ateşlemesiyle gözlerinin önünde bir ateş çemberi gördü ve duyma yetisini kaybetti.
Komşularımızın daha sonra anlattığına göre bir adam bizim küçük sokağımıza kamyoneti ile gelmiş. Dışarıda bir roket atar yerleştirmiş ve ateşlemiş. Ancak roket havaya doğru gidemeyip sokak boyunca zemin hizasında hızla gitmiş ve karşısına çıkan bir binayı patlatmış. Kimsenin yaralanmaması ve ölmemiş olması bir mucize.
Sakinleştiğimizde olayı analiz etmeye başladık. Kamyonetli bu kişinini veya emir aldığı kişinin İsrail’in buraya saldırmasını ve sivil halkın evlerini yıkmasını istediği çok açık. Evimizin bulunduğu bu dar sokakta birçok ev var. Hamas veya İzzetin el Kassam veya hangi örgütse İsrail

Polonyalı gazetesi Wojciech Cegielski

Polonyalı gazetesi Wojciech Cegielski

ordusunun roketin fırlatıldığı yere saldırı düzenleyeceğini biliyordu. Bizim şansımıza roket İsrail hedefini ıskaladı.
İkinci olay gün ortasında meydana geldi. Sahile yakın otellerin yoğun olduğu bölgede bir kafede birçok gazeteci ile birlikte oturuyordum. Savaş zamanında bu oteller yabancı gazetecilerle ve STK yetkilileri ile dolu olur. Tüm oteller dolu. Kafelerde ise gazeteciler zamanlarını tartışarak, yazarak, düzelterek, veya sadece telefonlarını şarj ederek geçirirler. Bir anda birisinin otellerin arasından roket fırlattığını gördüm. Hedefin gazeteciler olduğu belliydi. İsrail ordusu açılan ateşe karşılık verecek ve hepimiz ölecektik.
Hamas ne yapacaktı? “Zalim Siyonist rejim masum ve özgür basını vurdu” haberlerini duymak şaşırtıcı olmayacaktı.
Benim için provoke etmek da canlı kalkan yaratmaktır. Gazze sokaklarında insanlarla röportaj yaparken resmi propaganda dışında bir şey konuşan kimseye rastlamadım. Ancak bazı Filistinliler, mikrofonumun kapalı olduğundan emin olduklarında, artık canlarına tak ettiğini ama korktuklarını söylediler. Kimse açık açık Hamas’ın Gazze’yi cehenneme çevirdiğini söyleyemiyor. Ancak aynı zamanda soruyorlar “Ya Hamas olmazsa?” Filistin Yönetimi’nin burada hiç bir kontrolü olamaz bu nedenle Hamas olmazsa çok daha kötüsü gelebilir. “Seçenekler şeytan ve şeytanın kötüsü arasında,” dedi içlerinden biri.

Gerçek uzaktan görüldüğünden çok daha farklı.

 

kaynak:haaretz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: