Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas gönderilen inşaat malzemeleriyle tünel inşa etmeye devam ediyor

Hamas gönderilen inşaat malzemeleriyle tünel inşa etmeye devam ediyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Geçtiğimiz hafta İsrail, Hamas’ı Gazze’nin yeniden inşası için gönderilen inşaat malzemelerini terör tünelleri inşa etmek için kullanmakla suçladı. Bu konudaki gelişmeleri takip eden İsrail devlet görevlisi Yoav Mordehay’a göre Hamas özellikle gönderilen ahşabı terör saldırıları için kullanıyor. “Hamas, inşaat malzemelerinin durduğu depolara girerek kendi terör yeraltı altyapılarını güçlendirmek için bu malzemelere el koydu.”

Kuzey Gazze'de inşa edilen tünellerden bir kare

Kuzey Gazze’de inşa edilen tünellerden bir kare

Pazartesi günü Hamas askeri kanadı üyeleri Gazze’deki marangoz ve ahşap fabrikalarına baskın düzenledi ve yüksek miktarda keresteye el koydu. Filistinli kaynaklara göre, bunun amacı tünel yapımına ağırlık verme olarak yorumlandı.
Hamas tünel yapımı için gereken olan ana malzeme kaynağı eksikliği yaşıyor. Ahşap da bunların başında geliyor. Bu baskınların amacı kendi ihtiyacını karşılamak olarak gözüküyor. Bu, benzer baskınların sonuncusu. Daha önce de bu tür baskınlarla halka yollanan inşaat malzemeleriyle kendi deposunu doldurmuştu. Karşılığında da İsrail ahşap ve diğer benzer malzemelerin geçişlerine kısıtlama koymuştu.
Son zamanlarda Hamas tünel yapımına devam edebilmesi için gereken malzemeyi tedarik etmek için birçok farklı yöntem denedi. Bunların arasında ağaç kesmek de geliyor. Hamas ahşabı tünelleri güçlendirmek için çimentodan önce kullanıyor.

COGATT Yoav Mordechai

 Yoav Mordechai

Hamas’ın makine ve malzeme tedarik etmede yaşadığı bu sıkıntı tünel ağını genişletme projesini yavaşlatabilir. Bu tüneller hem saldırı hem de savunma amaçlı kullanılıyor. Yüzlerce kişi 24 saat İsrail’in 2014 yazında yıktığı tünelleri yeniden inşa etmek için çalışıyor.
Mordehay, İsrail’in geçen yazki çatışmanın ardından 1,7 milyon ton inşaat malzemesinin Gazze’ye geçişine izin verildiğini açıkladı. Bu malzemelerin hedeflenenin dışında Hamas tarafından kullanılması hem Gazze’den gelebilecek terör ihtimalini güçlendiriyor, hem de bölgenin yeniden inşasını geciktiriyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: