Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’den Suriyeli mültecilere yardım eli

İsrail’den Suriyeli mültecilere yardım eli

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrailli yardım kurumu IsraAid yaptığı açıklamada, 2. Dünya Savaşı’ndan beri en büyük mülteci göçü ile karşı karşıya olan Avrupa’ya bir ekip yollayacağını söyledi.

syria migrant

Suriyeli mülteci bir çocuk Budapeşte’de ‘yardım edin’ pankartı ile

Yardım kuruluşu hem mültecilere gıda ve erzak yardımında bulunacak hem de yerel otorite ve örgütlerle işbirliği yapıp mültecilerin sosyo-psikolojik sağlıklarını iyileştirmeye ve ülkeye kabullerini kolaylaştırmaya sağlayacak.
IsraAid kurucu başkanı Shachar Zehavi yaptığı açıklamada, “ Holokost vahşeti yaşamış ve düzenli olarak tehdit altında bulunan bir millet olarak, Orta Doğu ve Afrika’da zulümden kaçan ve başka bir ülkeye sığınmak isteyen on binlerce kişiye yardım etmememiz düşünülmez,” dedi.
Avrupa kapısına dayanan 350 bin mülteci sorunuyla karşı karşıya. Çoğu Suriye’deki iç savaş ve IŞİD vahşetinden kaçan Suriyelilerden oluşan bu kişiler hayatları pahasına Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyorlar.
Bu göç yavaşlama eğilimi de göstermiyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da savaş devam ederken milyonlarca kişi evlerinden oluyorlar.
Bu yıl en az 2 bin kişi Avrupa yolunda insan kaçakçılarının yönettiği, aşırı kalabalık botların batmasıyla boğularak hayatını kaybetti. Üç yaşındaki Suriyeli bir çocuğun Bodrum kıyılarına vuran cesedinin fotoğrafı tüm dünyada yankılara yol açarak mülteci sorununun vahametini gözler önüne serdi.
Son yıllarda İsrail merkezli yardım kuruluşu IsraAid, aralarında Irak Kürdistan’ı, Güney Sudan, Nepal, Kenya ve Haiti olmak üzere bir çok felaket yaşamış ülkeye insani yardım götürdü. Zehavi, IsraAid önceliğinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika olduğunu belirtti ve bu ülkelerden gelen mültecilerle Avrupalılar arasındaki kültür farkını aşacak bir köprü oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: