Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Tel Aviv’in devrimsel çatı çiftlikleri

Tel Aviv’in devrimsel çatı çiftlikleri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


roof

Dizengoff Center çatısı

Organik veya yerel ürünler almak kalıcı olan bir trend. İsrail’in ‘Şehirde yeşil’ olarak adlandırdığı yeni bir proje bu trendi yepyeni bir yöne çeviriyor. ‘Şehirde yeşil’ projesi Tel Aviv’in önemli alışveriş merkezlerinden Dizengoff Center’in çatısında su yataklarında organik sebze yetiştiriyor. Mendi Falk tarafından başlatılan projenin amacı taze ürünleri şehirlilerin tabağına getirtmek.
Göbek salata, soğan, domates, salatalık 100 metrekarelik çatı bahçesinde Falk’ın yetiştirdiği ürünlerden bazıları. Her istediğin yetişebilse bile Falk ağırlığı yapraklı sebzelere verdi. Bunun sebebi de bu sebzelerin taze kalma ömrünün daha kısa olması.
Daha az su, toprağa gerek yok
Bu projenin ardındaki bilim hidroponik olarak adlandırılıyor; besin değeri zenginleştirilmiş su kullanılıyor ve toprağa ihtiyaç yok. Falk pompalama sistemini tercih ediyor bahçesinde. Geleneksel tarımdan farklı olarak hidroponik bahçe çiftçiye sulama ve besleme süreçlerinde kontrolü ele almasına olanak veriyor.
hydroponics-jpeg-927x497
Falk ayrıca akuaponik sistem de kullanıyor. Bir bölmede balık yetiştiriliyor. Bu bölme borularla bitki yataklarına bağlı ve aralarında su gidip geliyor. Bitkiler balık bölmesinden gelen besinleri alıyor ve suyu temizleyerek tekrar iade ediyor.
Bu teknolojinin avantajları çok fazla. En önemlisi bitkiler çok daha hızlı yetişiyorlar ve daha iyi ürün alınıyor. Sistem az yer kaplıyor, parazitler ve hastalıklar genelde topraktan geçtiği için bu sistemde tarım ilacına gerek kalmıyor, çapalamaya da lüzum yok. Çatı bahçeleri geleneksel tarıma göre %70-90 daha az su tüketiyor.
rof2
Falk’a göre müşteriler tat farkını görebilirler. “Sebzelerin tadı su yataklarında yetiştiği için değil, insanlar taze sebze yemeye alışık olmadıklarından farklı gelebilir,” diyor Falk. “Ürünlerimiz taze, tarım ilacı kullanılmadan üretilmiş, organik ve kullanmadan 15 dakika önce toplanmış.”
‘Şehirde yeşil’ Dizengoff ve Falk’ın hidroponik ve akuaponik sistemler satan firması Living Green’in (yaşayan yeşil) ortak projesi. Burada üretilen ürünler Dizengoff Center’daki iki restorana satılıyor; Cafe Greg ve Garden restaurant. Ayrıca avm’nin içinde bulunan marketten de ürünleri tanesi 1 dolara satın alabilirler. Bu fiyat kilosu 2,5 dolar olan organik ürün pazarına göre oldukça uygun. Merak edenler çatıdaki bu tarım şeklini görebilirler.
Falk çatı bahçesini 500 metrekareye yükseltmeyi planlıyor. Falk, “Bu sistem tabi ki geleneksel tarımın yerini alamaz ancak yeterince verimli toprak veya su olmayan ülkelerde, bu sistem yardımcı olabilir.”
roof3

kaynak:no camels


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: