Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Kanadalı Yahudi Schindler onlarca Yezidi ve Hristiyan’ı IŞİD’den kurtardı

Kanadalı Yahudi Schindler onlarca Yezidi ve Hristiyan’ı IŞİD’den kurtardı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Kanadalı Yahudi bir iş adamı IŞİD’in elindeki Iraklı Yezidi ve Hıristiyan kızları kölelikten kurtarmak için kurduğu yardım hareketi başlattı. İş adamı Yahudi çocukları Holokost’tan kurtaran Oscar Schindler’e benzetiliyor.

Maman bir çok Yezidiyi IŞİD'in elinden kurtardı

Maman bir çok Yezidiyi IŞİD’in elinden kurtardı

Steve maman

Kanadalı Hayırsever işadamı Steve Maman

Geçtiğimiz yaz IŞİD Kuzey Irak’ta terör estirirken, yüzlerce Asurlu, Hıristiyan ve Yezidi onlar gelmeden kaçmayı başardıysa da binlercesi çölde susuzluktan öldü veya IŞİD tarafından ele geçirildi. Özellikle kızlar pazarlarda satıldı, çıplak sergilenen kızlar erkeklere seks kölesi olarak pazarlandı. Birçokları televizyonlarını kapatırken, Kanadalı girişimci Steve Maman bir şey yapmaya karar verdi. Irak’ta kızların kurtarılabilmesi için pazarlık yapabilecek kişilerle kontağa geçti ve bu kurtarma operasyonunu finanse edebilmek için binlerce dolar topladı. Operasyonun adı ise Hıristiyan ve Yezidi çocukların kurtuluşu (The Liberation of Christian and Yazidi Children of Iraq, CYCI).
Önce çoğu Yahudi olan iş arkadaşlarına gitti. Onlar sayesinde on binlerce Kanada doları toplayabildi. Daha sonra GoFundMe sitesinde bir sayfa açtı ve orada da yarım milyon dolar topladı. Bugüne kadar 120 kız kurtarıldı ancak daha 2700 kız kurtarılmayı bekliyor.
“Bir kızın hayatını IŞİD’den kurtarmanın fiyatı 1000 ile 3000 dolar arasında değişiyor. Bu paraları zaten harcıyoruz neden birinin hayatını kurtarmak için harcamayalım? Bu kızlar ve kadınlar seks kölesi olarak kullanılıyorlar ve günde 30-40 defa IŞİD ve yerel erkeklerin tecavüzüne uğruyor. Bu kızların bir bölümüm daha sekiz yaşında. Yaşadıkları tecavüz ve şiddet tahmin edilebileceklerin ötesinde. Bu kızlar kızlık zarı dikilmesi ile de karşı karşıya. Defalarca tecavüz ve satılmadan sonra, fiyatları yüksek olması için zorla 20 defa bu ameliyat geçirenler var,” diye anlatıyor Maman ve hiç bir şey imkansız değildir diyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: