Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Gazzeli gençler ve yetişkinler Hamas yaz kampından mezun oldu

Gazzeli gençler ve yetişkinler Hamas yaz kampından mezun oldu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


gaza hamas summer camp

Çoğu henüz reşit olmamış Filistinli gençler ve yetişkinler, Hamas’ın Gazze’de açtığı ‘yaz kampından’ mezun oldular.
Kampta gençler bina patlatmaktan omuz üstü füze kullanımına kadar bilgilerle donatıldılar. AFT’nin haberine göre, 25 bin kadar kişi savaş eğitimi aldı. Kampa katılanların en genci 15, en yaşlısı 60 yaşında. Hamas’ın askeri kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları’nın yaptığı açıklamada askeri eğitim kamplarının amacını; duygusal, entelektüel ve fiziksel olarak kurtuluş için savaşmaya hazır olmak diye özetleniyor .
Katılımcılar iki hafta boyunca askeri tekniklere göre eğitim gördüler. Füze fırlatmanın dışında ilk yardım ve kurtarma teknikleri konusunda da eğitim gördüler.

hamas gaza summer camp
Hamas daha önce de yaz kampları düzenledi ama bunlar genelde spor ve Kuran kursu ağırlıklıydı. İzzettin el-Kassam Tugayları’nın kışın başlattığı bu kamplarda 15-20 yaş aralığındaki gençlere askeri eğitim vermeye başladı.
İnsan hakları aktivistleri Gazze toplumunun zorunlu askerleşmesi ve çocuk haklarının ihlali olarak gördükleri bu durumu kınadılar. Ancak tüm bu eleştirilere rağmen kamplar yaş aralığı 60’a kadar yükseltilerek bu yaz da düzenlendi.

gaza summer camp
Kamptan çekilen resimler arasında ateş halkalarından zıplayan gençler görülüyor; günümüz modern savaşlarında geçerliliğini yitirmiş bir eğitim tekniği. Katılımcılar ayrıca El Aksa resminin olduğu bir katronu helyum balonlarıyla havaya uçurdular. The Telegraph’ta yayınlanan resimlerde farklı resimler de mevcut.
İsrail 2005 yılında tek taraflı olarak Gazze’den çekilmişti hem askeri hem sivil olarak. Hamas 2007 yılında Abbas yönetimindeki El Fetih’i şiddetli bir darbe ile kovup bölgenin yönetimini eline geçirmişti.
İsrail’in yok olmasına ant içmiş olan Hamas 2007’den beri üç kere İsrail ile çatıştı. Son olarak geçen yazki çatışma 50 gün sürmüştü. O zamandan beri İsrail sınırına tünel kazmaya devam etti ve yeni roketler imal etmeye devam etti.

hamas gaza summer camp 2

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: