Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Problem: İran’ın gizli gayeleri

Problem: İran’ın gizli gayeleri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail’in New York Başkonsolosu İdo Aharoni tarafından yazılmış, New York Times Gazetesinde yayımlanmıştır.

İran nükleer anlaşma ile ilgili endişelenmeniz için geçerli sebepler: Anlaşma İran’ın Amerika ve müttefiklerini nükleer savaş ile tehdit etmesini engellemiyor. İran’ın nükleer silah elde etmesini de engellemiyor.
Ama dahası da var.

Ayetullah Humeyni

Ayetullah Hameney

Bu anlaşmayla ilgili asıl problem, çok az tartışılmasına rağmen, İran’ın genişlemeci, İsrail ve Amerikan karşıtı duruşuna karşı bir şey yapmıyor oluşu.

Her güvenlik uzmanının söyleyeceği gibi, düşmanının başarıya ulaşması için üç ön şart gerekir:
Birincisi, düşmanın saldırma isteği olması lazım.
İkincisi, düşmanın bu saldırıyı yapabilecek donanımda olması gerekir.
Ve üçüncüsü, düşmanın saldıracak fırsatı olmalı.

İran anlaşması geçici olarak denklemin donanım ve fırsat bölümünü geçici olarak ertelese de, tüm üçünün en önemli şart hakkında bir şey yapmıyor: rejimin doğası. Problemin ana kaynağına inmeyen bir anlaşma en iyisinden natamam, en kötüsünden tehlikeli olarak tanımlanabilir.
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon kısaca şöyle diyor; “ Uluslararası toplum İran’a çözüm gibi bakıyor oysa İran sorunu oluşturuyor.”
İran’ın Ayetullah rejimi Orta Doğu’nun istikrarsızlaşmasındaki en büyük güç ve dünyadaki devlet destekli terörün ana adresi. Demokrasi veya özgürlük ile ilgili değil; ülke içindeki ılımlı, öğrenci tabanlı reform hareketlerini sistematik olarak bastırdı.
İran’ın büyük bir diplomatik başarı ile yola devam etmesine izin vermek, her şey bir yana, İran’da özgürlük ve demokrasi için savaşanları daha da önemsizleştirecek. Bu da şu anki yöneticilerin düşman stratejilerine taban oluşturacak.
Mollaların hedefi İslami kanun ve bölgesel hakimiyet. Bu uzun süredir Devrim Muhafızlarının komşu ülkelerde başarmaya çalıştığı şey. Ve bu durum varılan nükleer anlaşmada hiç konu olmadı. Bu durum Ayetullah Ali Hamaney’ın son konuşmasında da kendini gösteriyor. Anlaşmadan sadece birkaç gün sonra, “Amerika’ya ölüm”ü destekleyen, ABD’yi Tahran’ın düşmanı olarak görmenin andını içmesiyle kendini belli ediyor. Anlaşmaya rağmen, hatta onun sonucu olarak.
İran’ın liderleri açıkça Batı’ya karşı savaşlarını sürdüreceklerini belirtiyorlar. İnsan haklarını çiğnemeyi durdurmaya da niyetleri yok. Amerika ve diğer özgür toplumları tehdit etmeyi de durdurmayı düşünmüyorlar. İran BM’ye üye olup başka bir üyenin yok olmasını isteyen tek ülke. Nükleer anlaşma bu gerçeği değiştirmiyor. Sadece nükleer anlaşmaya baktığımızda bile bu anlaşma İran’ın birkaç yılda yeni bir nükleer program başlatmasına izin veriyor. Yakında İran’ın yüksek miktarda zenginleştirilmiş uranyum stoklamasına izin verilecek. Zenginleştirilmiş uranyum nükleer silah üretebilecekleri gibi, balistik füze de üretebilirler. 2020’lere kadar yaşayacak herkes, İran’ın bu silahlarla ABD’yi ve müttefiklerini tehdit edeceğini görecek.
Uluslararası toplum birçok prensipte anlaşmıştı ve bunlar pazarlığa açık değildi. İran ile yapılan anlaşmaya göre İran uranyum zenginleştirmeye devam edecek, santrifüjlerini ve nükleer malzemelerini elinde tutacak. Bu liste uzayıp gidiyor. Ancak bu durum uluslararası toplumun İran’ı cesaretlendirdiğini gösteriyor; yayılmacı, baskıcı, Batı karşıtı, Amerika karşıtı, İsrail karşıtı, İslami rejimi.
Bu da birkaç yıl sonra İran nükleer silahlara sahip olduğunda bu rejimin hala Tahran’da oturacağını gösteriyor.

kaynak: nytimes


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: