Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Ruhani nükleer silah amacına çok yakın

Ruhani nükleer silah amacına çok yakın

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale New England Başkonsolosu Yehuda Yaakov tarafından kaleme alınmış The Boston Globe gazetesinde yayımlanmıştır.

RUHANI

On yıldan fazladır İran krizi ile yakından ilgilenme fırsatım oldu. Bu nedenle İran ile P5+1’in vardığı anlaşmanın ne kadar tehlikeli olduğunu oldukça anlaşılır. İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemesi gereken anlaşma birçok konuda çok fazla ödün veriyor. İran’ın araştırma-geliştirme kapasitesini sınırlandırmıyor. İran’ın silahlanmasını engelleyecek ölçüde sınırlandırmıyor. Yeterli izleme ve doğrulama mekanizması sağlamıyor.

Bu anlaşma İsrail’in güvenliğini tehlikeye sokuyor. Tüm bunlar 13 yıllık krizin belki de en ilginç figürünün parmak izlerini taşıyor: Hasan Ruhani. Ağustos 2013’ten beri İran’ın Cumhurbaşkanı olan Ruhani, İran’ın gizli nükleer araştırmalarının ortaya çıktığı Ağustos 2002’den itibaren İran’ın nükleer pazarlıklarını yürütüyordu. Ruhani krizi kendi istediği sonuca yönelten oldu.

İran halkı anlaşmayı kutlarken

İran halkı anlaşmayı büyük coşkuyla kutladı

İslam Cumhuriyeti’nin çekirdek kadrosunda bulunan Ruhani’nin kariyeri, aynı zamanda ülkenin askeri nükleer programıyla da oldukça bağlantılı. 1989-2005 yılları arasında İran’ın ulusal güvenlik konseyi üyesiydi. Bu süre zarfında, özellikle 2003 ile 2005 yılları arasında uluslararası toplumu İran’ın nükleer programının devam etmesini sağlamak için yönlendirdi. Karşı tarafın krizi çözme isteğini daha sonradan bozacağı bir anlaşmaya varabilmek için her şeyi yaptı.
Ruhani Cumhurbaşkanlığı için seçim kampanyası yürüttüğünde stratejisinin işe yaradığını ve aynı şekilde yaptırımlardan kurtulanabileceğini söyledi. Anlaşmadan hemen sonra attığı bu tweet şaşırtıcı değil:

ruhani tweetBu yönetim diyaloga inanıyor. 2003 yılında ilk nükleer görüşmeleri ben yönettim—o zaman yaptırımlar yoktu
-Hasan Ruhani (@HassanRouhani) 14 Temmuz 2015

Bu, büyük ihtimal Ruhani’nin “söz verdim, yerine getirdim” deme şekliydi. Gerçekte de yaptı.
Ruhani sadece nükleer anlaşmalardaki yönü ile değil aynı zamanda sonrasındaki övünmesi ile de tanınır. 2004 sonunda bile İran’ın varılan anlaşmaya rağmen nükleer çalışmalarındaki ilerlemeleri sıralamıştı.
Bu yeni anlaşmanın açıklandığı gün de İran’ın dört hedefine ulaştığını söyledi: nükleer çalışmalarını ilerletmek, yaptırımların kaldırılması, BM Güvenlik Konseyi’ nin kararlarını kaldırtmak ve BM’nin nükleer İran dosyasını kapatmak.
Ruhani pasifist değil. Beşar Esad, Hizbullah, İslami Cihat, Hamas ve diğerlerine açık desteğini göstermekten çekinmedi. İsrail’i de tehdit etti ve birçok kez. Bu yüzden uluslararası toplumun yeni bir dönem başladı diyerek anlaşmayı kutladığı gün bu tweet’ini görmek şaşırtıcı olmadı:

Picture3Komşularımıza: Siyonist rejimin savaş çığırtkanlarının propagandasından etkilenmeyin. İran ve onun gücü sizin gücünüze dönüşecek.
-Hasan Ruhani (@HassanRouhani) 14 Temmuz 2015

 

Ruhani bu “gücün” değerinin farkında ve İran’ın askeri nükleer gücünün ne için olduğunu da biliyor. İran’ın nükleer kapasitesinin Orta Doğu’da bölgesel güvenliğine zarar verecek.
İsrail de biliyor.
İran hala yok edilmemizi istiyor. Tahran ile yapılan bu anlaşmaya bağlı değiliz. Açık ve seçik.

kaynak: The Boston Globe

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: