Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de son Moda : Vegan Olmak

İsrail’de son Moda : Vegan Olmak

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Süt ve bal diyarında İsrailliler vegan olmaya başladı.

go-vegan
Tel Aviv’de şık bir Gürcü lokantası olan Nanuchka sahibi olan Nana Shrier geçtiğimiz sene menüsündeki tüm et ürünlerini kaldırdığında İsrail gıda sektörünü şoka uğratmıştı. Bir yıl geçti lokantanın satışları arttı ve yanlış bir karar olduğunu ve kendini mahvedeceğini öngörenlerin hatalı olduğunu ispat etti. Nanuchka İsrail’in finans merkezinde Vegan mutfağa geçen trendin öncülerinden. Bölge etsiz
vegan1mutfağın cenneti haline geldi. 400 kadar işletme vegan dostu olarak tanımlanıyor. Bunlara bu konudaki ilk uluslararası zincir olan Domino’s pizza da dahil. Domino’s vegan pizza malzemesi kullanıyor, süt ürünü içermeyen peynir dahil. Domino’s geçen sene yarım milyon vegan pizza satmış.
Vegan İsrail’de dünyadaki trende uygun olarak önem kazandı. Vejetaryenler gibi veganlar da et yemiyor ancak hayvansal ürün de tüketmiyorlar. Bu listede yumurta, süt ürünleri ve bal da bulunuyor.

Tel Aviv vegan konusunda Berlin, New York ve Hindistan’ı geçmiş durumda. Amerikan The Daily Meal gıda sitesine göre veganlar için bir numaralı seyahat destinasyonu olarak tavsiye ediliyor. Vegan falafel sitenin favorisi ve her köşe başında bulunabiliyor olmasını övüyor. İsrail ordusu bile menüsüne vegan seçenek ekledi.

Nana Shrier, owner of Georgian restaurant Nanuchka, poses for a photo in her restaurant in Tel Aviv, Israel July 15, 2015. Shrier shocked Israel's culinary world when she removed all animal-based products from the menu. REUTERS/Baz Ratner

Nana Shrier, Gürcü Restorantı  Nanuchka ‘nın sahibi. REUTERS/Baz Ratner

İsrail Kanal 2 ve Globes gazetesinde yapılan araştırmaya göre İsraillilerin yüzde 5’i kendini vegan, yüzde 8’i vejetaryen olarak tanımlıyor. Yüzde 13’ü ise vegan veya vejetaryen olmayı planlıyor. 2010’da sadece yüzde 2,6 vegan veya vejetaryendi. Bu oranlar İngiltere ve ABD’de yüzde 2, Almanya’da yüzde 1 oranında.

kaynak:reuters


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: