Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Din » Irak’ta son kalan Yahudi Mirası

Irak’ta son kalan Yahudi Mirası

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


2700 yıllık peygamber mezarı IŞİD tehdidi altında

Süryaniler yüzyıllardır Peygamber Nahum de Elkoshi’nin mezarını koruyordu. bu gelenek şimdi tehdit altında. Nahum peygamber dünyayı Asur imparatorluğunun çökeceğine ve başkenti Ninova’nın yıkılacağı konusunda uyarmıştı. 2600 yıl sonra, Irak’ın Al Qosh kentinde eski bir sinagogun içinde bulunan kendi mezarı tehlike altında.

nahum elkoshi

Al Qosh Asur imparatorluğunun başkenti ve Hıristiyanlığın ilk yıllarının yaşandığı tarihi bir hazine üzerine kurulu. Şehrin Yahudiler için önemi pek bilinmez. Burada Nahum peygamberin mezarı bulunur. Irak’ın son sinagoglarından bir tanesinin duvarları şehrin ortasında bulunuyor ve içinde ise M.Ö. 7. yüzyılda başkent Ninova’nın düşeceğini öngören İbrani peygamber olan Nahum peygamberin mezarı yer alıyor.
Şehirde yaşayan Süryani Asir Salaam Shajaa eski mezarın üzerindeki yeşil örtünün tozunu alıyor. Shajaa tıpkı babası ve büyükbabası gibi buralardan 60 yıl önce göç eden Yahudilere verdikleri sözü yerine getiriyor, burayı koruyor. Kalın taşların altında yatanın peygamber olduğundan hiç şüphesi yok.

nahum elkoshi2

Şehrin Yahudi nüfusu 1950 yılında Irak hükümetinin şiddetli kovma politikaları sonucunda kaçmak zorunda kaldılar. Bağımsız bir Yahudi devleti olan İsrail Devleti’nin kurulmasının sonucu alınan bu kararla; 1949 ile 1953 yılları arasında Irak Yahudi nüfusunun yüzde 77’si ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Bunların arasında bu şehrin son Yahudisi de vardı.
“Son Yahudiler şehri terk ederken büyükbabamdan mezarı korumasını rica ettiler. bundan fazlasını bilmiyorum,” diye anlatıyor Shajaa. “Nahum bizim peygamberimiz olmasa da bir peygamber ve ona saygı göstermek gerek.”
Irak Yahudileri ülkeyi terk etmek zorunda kalmadan önce mezar binlerce kişi tarafından ziyaret edilirdi her yıl. Özellikle de Şavuot bayramı sırasında.
Shajaa kendi evinden binayı doğrudan görebiliyor. Eşi her hafta yerleri temizliyor, kendisi gezmek, dua etmek isteyen olursa kapıyı açıyor. Ancak çok fazla ziyaretçileri olmuyor.

nahum elkoshi3
Irak hükümeti binayı korumak için metal kapılar yaptı sinagoga. Duvarlar ise dikenli tellerle çevrili. Binanın tek anahtarına sahip olan Shajaa bu güvenlik önlemlerine karşın hiç bir zaman ziyaret etmek isteyen birini geri çevirmiyor.
Kimse burası ile ne yapması gerektiğini bilemiyor. Birkaç yıl önce Yahudiler gelip burayı restore etmek istemişler ancak bu durum Irak hükümetinin hoşuna gitmemiş, güvenli olmadığını düşünmüşler. Ama şimdi IŞİD tehlikesi baş gösterdi.
Shajaa IŞİD’in şehri ele geçirebileceğine inanmıyor ama bu durum Yahudi hacıların ziyaretlerini kesmiş. yılda onlarca kişi gelirken, IŞİD tehlikesiyle bu sayı daha da azalmış. Önümüzdeki ay bir kafile beklediğini ise sözlerine ekliyor.

IŞİD tehlikesi sürerken sinagog ve mezarın korunmasına karşı hiç bir şey yapılamıyor, restorasyon planları bekletiliyor. IŞİD şehirden on kilometre uzaktayken kendi ailesinin daha ne kadar Irak’ta kalacağını bilmediğini söylüyor. Birçok Iraklı Hıristiyan gibi o da savaş alanı haline gelen Irak’ı terk etmeyi düşünüyor. Ailesinin onlarca yıldır koruduğu sinagogun akıbetini de düşünmeden edemiyor. eğer o giderse sinagogun anahtarını kalmayı düşünen abisine teslim edecek ve onun ailesi artık burayı koruyacak diyor.

 

 

kaynak: haaretz 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: