Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Benjamin Netanyahu » İsrail’in BM’den yardım istemesini mi bekliyordunuz?

İsrail’in BM’den yardım istemesini mi bekliyordunuz?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale Robert Fulford tarafından kaleme alınmış The National Post gazetesinde yayımlanmıştır.

bmHamas, Gazze’yi kontrol eden ve İsrail’i yok etmeyi dileyen örgüt, kendine has yöntemle savaşını sürdürüyor. Yönettiği terör kampanyasıyla sınırın ötesine hedefi belli olmayan roketler fırlatıyor, İsrail halkını korkuya sürüklüyor. İran’dan gelen maddi yardımı halkını beslemek için kullanacağı yere, İsrail sınırına tüneller inşa etmek için harcıyor. Amacı da İsrail’e yer altından sızabilmek. Füze atış rampalarını halkın yaşadığı apartmanların tepelerine veya okullara yerleştiriyor. Böylece İsrail roket saldırılarını engellemek için bu rampaları hedeflediğinde azami Filistinlinin ölümüne sebep oluyor. Hamas, İsrail’in Gazze halkı için inşa ettiği Şifa Hastanesine de askeri bir komuta yerleştirmeyi de ihmal etmiyor. Ölü sayısını vurgulayarak Hamas, İsrail’i toplu katliam yapmakla suçlamaya çalışıyor. Bu yürüttüğü propaganda savaşının şekli.

BM Komisyonun yeni başkanı Mc Gowan Davis

BM Komisyonun yeni başkanı Mc Gowan Davis

Eğer biri taraflar arasında ateşkesi sağlamaya çalışırsa, buna ilk itiraz Hamas’tan geliyor. Ancak sonuçta imzalıyor ve barış politikaları için gelen övgüleri kabul ediyor. Ve tabi ki ateşkesi bozuyor. Savaş aralarında İsrail tek taraflı ateşkesi sürdürüyor. Gazze’ye saldırması için bir sebep yok. 2005 yılında Gazze’deki tüm Yahudi yerleşimlerini kapattı ve bölgeden askeri birliklerini çekti.
Hamas her an yeni bir savaş başlatabilir Gazze sınırındaki İsrail askerlerinden şikayet ederek. Sınırlar Hamas silah ithal edemesin diye kapalı. Ancak Hamas bu gerçeği misilleme yapmak için kullanıyor.
BM komitesi geçen seneki 50 günlük Hamas-İsrail savaşı ile ilgili bir rapor açıkladı. New York Times’ın kullandığı başlıkla: “BM’nin Gazze raporu hem İsrail hem de Filistinli militanların savaş suçu işlediğine dair kanıtlar buldu.”
Bu başlık ve haberin içeriği hem doğru hem yanlış. Amerikalı hakim Mary McGowan Davis başkanlığındaki komitenin hazırladığı rapor her iki tarafın da savaş suçlarını içeren bir şekilde çatışmayı devam ettiğini söylüyor. Ancak buna anlam verecek fazla bir açıklama yoktu. Davis komitesinin raporu savaşı kimin başlattığı (Hamas) ile ilgili bilgiyi belirtmiyor ve kimin sivilleri aileleri ile birlikte askeri merkezlere yerleştirerek hedef haline getirdiğinden bahsetmiyor (Hamas).

Duayen gazeteci Fulford

Duayen gazeteci Fulford

İsrail rapora itiraz ederken Hamas bu raporu İsrail’i Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikayet etmek için kullanılabilecek bir delil olabileceğini söylüyor. Hamas’ın Davis raporuna bir itirazı yok. İsrail’e karşı suçlamalar yapıldı ve bu da süreci bir başarı haline getirdi. Zaten İsrail’i tasvip etmemeye yönelik olan kamuoyu için bu rapor yeni bir sebep oldu kendilerini haklı çıkarabilmek için. Ve tabi İsrail ürünlerini, okullarını ve sanatçılarını boykot etmek için.
Davis Hamas’ın Filistinli sivil halkın olduğu yerlerden İsrailli sivillere yönelik roket atışı yaptığını kabul etmekle beraber Filistinli sivil halkı korumaya yönelik İsrail’in daha dikkatli olması gerektiğini vurguladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yapılan bu kritiği eleştirdi. Askerlerinin sivil ölümleri engellemek için yaptıklarından gurur duyuyor.
İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) çatışma alanındaki sivilleri korumaya yönelik etik kurallara sahip. Gazze’de IDF havadan broşür atarak, telefonla Gazzelileri arayarak savaş alanını terk etmeleri uyarısında bulundu. Davis kendisi ile yapılan bir röportajda patlayıcı silahların yoğun yerleşim alanlarında kullanılmasını eleştirdi ve “bir tonluk bombayı bir mahallenin ortasına atmak kabul edilemez,” dedi. Ancak bu durumda İsrail’in ne yapması gerektiğini söylemedi. Hedefsiz roketler Filistinlilerin yaşadığı binalardan İsrailli sivillere doğru fırlatılırken ve bu roketler Tel Aviv ve Kudüs’e düşerken İsrail ne yapsın? BM’yi mi arasın?
Çok azımız Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun rolünden haberdarız. Komisyon her buluştuğunda ajandalarındaki konu İsrail oluyor. Başka hiçbir ülke her toplantıya konu olmuyor. İsrail aynı zamanda yaptığı ihlallere karşı özel röportöre sahip tek ülke. Komite dokuz yıllık hayatında İsrail’i 61 kere suçladı, bütün diğer ülkelerin toplamından daha fazla. Diğer ülkelerin toplamı 55 ediyor. Suriye bu konuda İsrail’den sonra ikinci sırada 15 suçlama ile. İnsan Hakları Komitesi’nin şimdiye kadar hiçbir suçlama yöneltmediği ülkeler arasında Çin, Küba, Irak, Rusya ve Yemen bulunuyor.
“İnsan Hakları Komisyonu” ismi bir iyi niyeti işaret ediyor, BM’nin hepimizi koruduğu sanısını yaratıyor. Komisyonun bu özelliğini bilmeyen milyonlarca kişi bu komisyonun hazırladığı rapora göre İsrail’in de en az Hamas kadar suçlu olduğu sonucunu çıkarıyor. İsrail ve Hamas’ı aynıymış gibi kabul ederek Davis BM’nin ismini karaladı. Komisyon adını “Birleşmiş Milletler İsrail’i Kötüleme Komisyonu” olarak da değiştirebilir.

 

kaynak: nationalpost 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: