Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailliler de barış istiyor, baskı yapmak yardımcı olmuyor

İsrailliler de barış istiyor, baskı yapmak yardımcı olmuyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail İngiltere Büyükelçisi Daniel Taub tarafından yazılmış, The Guardian gazetesinde yayımlanmıştır.

İsrail’in İngiltere Büyükelçisi olarak dört yıl görev aldıktan sonra bu ay ülkeme geri dönüyorum. Bu süre zarfında, iki ülke arasındaki

İngiltere İsrail Büyükelçisi Daniel Taub

İngiltere İsrail Büyükelçisi Daniel Taub

işbirliğinin ilerlemesine şahit oldum. İsrail ve barışa yönelik birçok görüşmem oldu. Rahatsız edici bir nokta tekrar eder şekilde karşıma çıktı. İngiltere Orta Doğu’da barışı sağlamak için İsrail’e baskı yapmaktan yana.
Bunu duyduğumda aklıma kuzey rüzgarı ve güneş arasındaki yarışı anlatan fabl geldi. Kuzey rüzgarı ne yaparsa yapsın geçen bir yolcunun pelerinini çıkarmayı başaramamış ama güneş yolcunun etrafını ısıtarak kendisinin çıkarmasını sağlamıştı.
Son yıllarda rüzgar eksik olmadı. Yaptırımlar ve boykot çağrıları İsrail’e baskı kurmayı amaçladı. Ancak İsrail halkının cevabı değişmedi. Bu yollarla sansürlenmeye çalışılan hükümeti iki kere yeniden seçti. Baskı kampının yöneticileri uzlaştırma yolunun statükoyu devam ettireceğini düşünüyor. Oysa İsrail halkı barışa yönelik en cesur adımlarını, uluslararası toplumun, endişelerine en duyarlı olduğu zamanlarda attı.
İsrail-Mısır barış anlaşması ABD’nin İsrail’in güvenlik ve petrol talebini karşılamaya devam etme garantisinden sonra gerçekleşti. İsrail’in Güney Lübnan’dan çekilmesi BM’nin bölgeye barış gücü askerlerini yerleştirerek Hizbullah’tan İsrail’e yönelik terör saldırılarını durdurma sözünün ardından geldi. Gazze’den tek taraflı çekilmesi de Hamas ve diğer terör örgütlerinin Sina’dan silah elde edilmesinin önleneceğine dair uluslararası güvencelerin ardından gerçekleşti.

Palestinian and Israelis light candles for peace in the West Bank. Photograph: Olivier Fitoussi-Flash90/EPA

Filistinliler ve İsrailliler Batı Şeria’da barış için mum yakarken. ( Photograph: Olivier Fitoussi-Flash90/EPA

Eğer barış yolu tıkandıysa bunun sebebi İsrail değil. Yapılan anketler İsrail halkının çoğunluğunun Filistinlilerle kalıcı bir barışı arzuladıklarını ortaya koyuyor. Ancak aynı anketler İsraillilerin bunun olasılığı hakkında şüpheli olduğunu da söylüyor. Bunun bir sebebi de uluslararası toplumun verdiği güvenceleri yerine getirmedeki beceriksizliği yüzünden. BM barış gücü Hizbullah’ın yeniden silahlanmasını ve İsrail’e saldırmasını engelleyemedi. Gazze’deki Hamas’a da silahların gelmesini durduramadı veya son İsrail istihbaratına göre Hamas’ın Sina’da IŞİD’e destek olmasını da. Gazze’nin yeniden inşasında, İsrail milyonlarca ton inşaat malzemesinin geçişine izin vermesine rağmen, uluslararası bağışçılar sözlerini tutmadılar. Aynı şekilde El Fetih-Hamas iç güç çekişmesinde de durum aynı.
İsrailliler her ne kadar barış isteseler de Gazze, Lübnan ve diğer yerlerdeki uluslararası güvencelerin sonucunu düşündüklerinde soruyorlar; Boşaltılmış bir Batı Şeria’nın İsrail’in hedef alınacağı yeni bir atış alanı olmayacağı ne malum? Üstelik bu sefer Tel Aviv ve Kudüs’e sadece birkaç kilometre uzaklıkta.
Bu kadar ciddi bir değişimden geçen bölgede, yönetim boşluğunun vahşi cihatçı aşırılar ve İran uyduları tarafından doldurulduğu bir dönemde, İsrail’e yöneltilen uluslararası şarkı hala aynı. İsrailliler bölgedeki değişimin yeni bölgesel gerçekleri getirdiğinin, bunun da yeni düşünceye ittiğini ve daha önce işbirliğinin hiç yapılmadığı ülkelerle yakınlaşmayı getirdiğini anladı. Ancak bölgede İsrail-Filistin barışı sanki bölgeden uzak bir yerlerdeymiş gibi konu ediliyor.
Rüzgar yerine güneşi örnek almak sadece İsrail halkının endişelerini tanımak değil. Bugünkü gerçeği görebilmek de aynı zamanda. 10 yıl önceki veya 1948’deki gerçeği görmek değil. İsrail’in Mısır ve Ürdün ile imzaladığı barış anlaşmasının sürekliliği yapıcı uluslararası taahhütlerinin sonucunu gösteriyor. Ancak Ortadoğu’yu kaba baskı ile değiştirmeye çalışmak sadece sıcak hava çıkarır.

 

kaynak: the guardian


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: