Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » BM Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA): Hamas silahlarını bizim binalarda sakladı

BM Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA): Hamas silahlarını bizim binalarda sakladı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


BM’ye bağlı UNRWA (Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım Kuruluşu)’nın başındaki isim olan Pierre Krahenbühl, Filistinlilerin mühimmatlarının kendi binalarına saklamasını eleştirdi.
Krahenbükl yeni görevine başladıktan üç ay sonra Koruyucu hat operasyonu başladı ve kendisini evlerinden kaçan binlerce Filistinlinin güvenliğini sağlama görevi ile baş başa buldu. UNRWA’ya ilk girdiğinde bu kadar komplike sorunlarla uğraşacağını hiç tahmin etmemiş. Eğitim ve sağlık konularıyla ilgileneceğini sanmış.

Gazze'deki bir UNRW Okulu

Gazze’deki bir UNRW Okulu

İsrail ile UNRWA’nın ilişkileri hiç bir zaman iyi olmadı. Ancak geçen yazın meydana gelen çatışmalar sırasında en alt seviyeye düşmüş, militanların silahları en az iki UNRWA binasında bulunduğunda ise kurumun itibarı bir hayli zarar görmüştü. Bu silahları bulan da kendileri olmuş, bunun medyaya yansıması da kendilerinin bu haberi duyurduklarından sonra olduğunu söylüyor Krahenbükl. Ona göre sorunları halının altına süpürmek hiç bir zaman bir çözüm olmadı.

Pierre Krahenbuhl

Pierre Krahenbuhl

Krahenbühl 49 yaşında ve İsviçre’de doğdu. UNRWA’ya katılmadan önce Kızıl Haç’ta on yıldan fazla sürece operasyonlardan sorumluydu. Irak, Suriye, Afganistan, Libya ve Kolombiya gibi çatışma bölgelerinde bulundu. Tüm buralarda yaşananlara tanık olmasına rağmen Gazze’deki yıkımın boyutundan ve insanlara etkisi beni etkiledi. Bir soru üzerine ise bu dönemde savaş suçu işlenip işlenmediği veya uluslararası hukuka aykırı bir şey yaşanıp yaşanmadığını söylemek kendi görev alanının dışında.
İki tarafa da eşit durmaya çalışmasına rağmen İsrail’in anlattıkları ile tamamen hemfikir değil. “Çatışmanın her kesimi devlet veya değil uluslararası hukuka uygun davranmalı. Gazze’nin yoğun nüfusu nedeniyle siviller yaralanabiliyor açıklamasını ben bu şekilde görmüyorum. Daha dikkatli olunmalıydı.

İsrail her savaşçıya karşı bir sivilin hayatını kaybettiğini, bu oranın Batılı ülkelerin operasyonlarında sekiz sivile bir savaşçı olduğunu açıkladı. ancak bu sayılar UNRWA yetkililerini pek etkilemedi.

Krahenbühl Hamas’ı eleştirdi. Hem de çatışma sırasında üç kere girdiği Gazze’de medya önünde. “Gazze’nin içindeyken İsrail’e karşı roket saldırılarının durdurulması gerektiğini söyledim. bunu Kudüs veya Cenevre’nin rahatlığında yapmadım. Bu söyleyen de ilk yüksek rütbeli uluslararası kurum yetkilisiydim. Uluslararası hukuku çok ciddiye alırım ve bu roketler sivillerin yaşadığı bölgeleri hedefliyorsa bunu kınamaktan çekinmem.”
Son çatışma ile 300 bin kişi Gazze’deki 90 UNRWA tesisine sığındı. “bu çok büyük bir rakam. Doğduğum Cenevre şehri nüfusunun 1,5 katı. Bu saldırı Cenevre’de olsaydı bu kişiler komşu Avrupa ülkelerine giderlerdi ama burada gidecekleri bir yer yok.”
Bugün, çatışmadan bir yıl sonra, UNRWA evleri yıkılmış 5000 Filistinliyi barındırıyor.

 

kaynak: ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: