Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Eğer Hamas savaşı uluslararası mahkemelere taşıyabiliyorsa sıradaki IŞİD olur

Eğer Hamas savaşı uluslararası mahkemelere taşıyabiliyorsa sıradaki IŞİD olur

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail İngiltere Büyükelçiliği Sözcüsü Yiftah Curiel tarafından kaleme alımış “The International Bussiness” gazetesinde yayımlanmıştır.

hamas-rocket-gaza-israel

İŞİD terörü dünyayı yeniden şoka soktu. Yayınladığı videolarda mahkumlara yaptığı işkence, onları boğması ve vurması görülüyor. Bir de Tunus’ta İŞİD’den etkilenerek yapılan katliamla 38 tatilcinin öldürülmesi. IŞİD gururla bu katliamı üstlendi.
IŞİD’in taktiği savaşçılarını halk ile kaynaştırmak. Irak ve Suriye’de küçük çocukları dahi canlı kalkan olarak kullanıyor, örgüt tüm erkeklerin sakal bırakmasına zorlarken teröristle halkın aynı görünmesini sağlıyor.
Bu taktikler koalisyon güçlerini büyük çelişki içinde bırakıyor. Aralarında İngiltere’nin de bulunduğu koalisyon güçleri sivil hayatları koruyup cihatçıları hedefliyor ancak onlar sivillerin arkasına saklanıyorlar. Bu durumu yaratarak da IŞİD koalisyon güçlerini Irak halkına doğrudan saldırmakla suçluyor.
Bu suçlama tabi ki gülünç ancak bunu birinin ciddiye aldığını düşünün. Düşünün IŞİD avukat tuttu ve İngiltere dahil koalisyon güçlerinin savaş suçu işlediğine dair rapor hazırlattı. Düşünün IŞİD bu raporu BM’nin desteğiyle uluslararası ceza mahkemesi’ne götürdü.
Bu senaryo uluslararası kurumlarla dalga geçerken bu kurumları, kendilerini terörden koruyan demokrasilere karşı bir silaha çevirir. Yani bir terörist grup bir devlete fiziksel olarak bomba ile saldırırken, aynı zamanda uluslararası hukuku kullanarak kendini savunmasını engellemeye çalışır.
Bu senaryo Hamas ve İsrail arasında gerçekte de gerçekleşiyor.
Gerçek üstü bir biçimde Hamas temsilcileri İsrail’in savaş suçları için yargılanması için çalışıyor. Geçen haftalarda yayınlanan bir raporda BM İnsan Hakları Konseyi İsrail ordusunu saldırı öncesinde yeterince uyarmadığı için ve okul ve hastaneleri hedef aldığı için eleştirdi.
Hatırlatılması gerekir ki Hamas; Avrupa Birliği, ABD ve İngiltere tarafından bir terör örgütü olarak tanımlanıyor. Ve tıpkı IŞİD gibi sivilleri öldürmesi ve sivillerin arkasına saklanması ile ilgili uzun bir geçmişi var.
Hamas, silahlı çatışma ile ilgili tüm kuralları yok sayarak BM merkezlerini silah deposu olarak kullanıyor, hastaneler ise keskin nişancıların üssü. Okullar roket fırlatma rampasıyken kendi merkez karargahları bile Gazze’nin ana hastanesinin alt katında bulunuyor.
Her pastadan da pay almak istiyor. Gazze’de bir terör örgütü olarak davranıyor; muhaliflerini öldürüyor, konut yapacağına mühimmatını arttırıyor. Buna rağmen dışarıda iyi bir görünümü olsun diye büyük sıkıntılara katlanıp İngilizce web sitesi ve twitter hesabı açıyor. Sanki Gazze için barışçıl çözüm arayan insan haklarına duyarlı bir STK’mış gibi.
Hata yapmayın. Hamas’ın uluslararası hukuku ve kurumları kullanması kafanızda alarm zillerini çaldırması gerekir. Bunun amacı belli, İsrailli asker ve politik liderleri hukuksal yaptırım tehdidi altına sokarak bir sonraki çatışmada taktiksel avantaj kazanmak.
Geçtiğimiz haftalarda İsrail’e karşı ayrımcılığı meşhur olan BM İnsan Hakları Konseyi bu rüzgara hazırladığı raporla katkı sağladı. Konsey bugüne kadar İsrail’e karşı dünyadaki tüm ülkelerin toplamından çok suçlayıcı önerge çıkardı. Bu İsrail’e yönelik olsa da, terör tehdidi altındaki tüm demokrasiler bu kampanyadan rahatsızlık duymalılar. Hukuk ve adalet terör örgütlerinin kullandığı bir araç olursa devletler ailesinin tümü risk altında demektir.
Eğer İsrail hukuk ile korunamazsa eninde sonunda İngiltere ve diğer Batılı toplumlar da sıradaki kurban olurlar.

 

kaynak: http://www.ibtimes.co.uk/israel-if-hamas-allowed-wage-warfare-through-international-courts-then-islamic-state-will-be-next-1510041


1 Comment

 1. Murat Ruben says:

  Merak ediyorum bu çevirileri kim yapıyor?
  Türkçe’de “tatilci” diye bir kelime yoktur.

  Bu senaryo Hamas ve İsrail arasında gerçekte de gerçekleşiyor…
  Eğer İsrail hukuk ile korunamazsa…
  Bu cümlelerde mantıksal yanlışlar var.Yukarıda başka cümlelerde olduğu gibi..

  Doğru düzgün çeviri yapamıyorsanız icabında yardıma gelelim.
  Okuyucu nezdinde iyi bir izlenim bırakmıyorsunuz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: