Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » İsrail, dünyaya ‘su teknolojileri’ öğretecek

İsrail, dünyaya ‘su teknolojileri’ öğretecek

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail ile Dünya Bankası su teknolojileri anlaşmasına imza attı

İsrail, Dünya Bankası ile su teknolojileri anlaşmasına imza attı. İsrail bu anlaşma ile gelişmekte olan ülkelere bu konudaki bilgi ve tecrübesini paylaşacak. Anlaşmaya göre İsrail Dünya Bankası’nın küresel su grubuna 500 bin dolar yatırımla gelişmekte olan ve ciddi su güvenliği sorunu yaşayan ülkelerin su bilgilerini arttıracak.

water
Bunun için İsrailli su uzmanları bu ülkeleri ziyaret edecek ve su israfını ve kaynak kullanımına ilişkin teknoloji ve teknikleri öğretecek. Yurt dışından İsrail’e gelecek delegelere de su destilasyonu, su filtreleme ve temizlenmesi gibi bilgiler verilecek.
Dünya Bankası’nda sudan sorumlu Jennifer Sara zor koşullarda hayranlık verici bir iş başaran İsrail suyu yönetmesini biliyor, dedi. Hem teknolojik hem de yönetimsel olarak dünyaca kabul göre yenilikçi yaklaşımının su güvenliği sorunu olan müşterimiz olan ülkelere yardımcı olacaktır.
Dünyanın en kuru bölgelerinden birinde yer alan İsrail, her zaman su problemi yaşadı. Nüfusun da artmasıyla artan bu soruna yenilikçi yaklaşımlarla çözüm üreten İsrail’in suyunun büyük bölümü bugün tuzdan arınma, filtreleme ve geri dönüştürülmüş olarak sağlanıyor.
Bu anlaşma Dünya Bankası ile geçen sene imzaladığı eğitim anlaşmasından sonra ikinci işbirliği. İsrail bu anlaşma ile siber güvenlik, tarım teknolojileri ve su kullanım teknolojileri konularında eğitimler hazırlayacak ve verecek. Ekonomi Bakanlığı bu proje için 500 bin dolar ayırdı. Bakanlığın genel direktörü Amit Lang, “bu anlaşma İsrail’in gelişmekte olan ülkelerdeki girişimlerini özellikle de su sektörü konusunda desteklemesi bakımından önemli. İsrail’in bu tür girişimlerini daha çok duyurabilmeyi umuyoruz.” dedi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: