Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli firma sürücüsüz araba geliştiriyor

İsrailli firma sürücüsüz araba geliştiriyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Saatlerini trafikte geçiren sürücüler için otomatik şoförlü bir arabaya sahip olmak bir hayaldi. Ellerinizi direksiyondan ayağınızı gaz pedalınden çekmenizi sağlayacak bu araba için birçok firma araştırmalarını sürdürürken, İsrailli bir firma bu konuda önemli bir adım attı.
Gelişmiş sürücü yardım sistemleri üretiminde dünya lideri olan ‘Mobileye’ geleceğin sürücüsüz araçlarını tasarlıyor. Geçtiğimiz ağustos ayında ABD’de halka açılan Kudüs merkezli firma 1,02 milyar dolarlık IPO (ilk halka arz) gerçekleştirdi. Bugünkü değeri 11,2 milyar dolar olan şirkete duyulan güveni de temsil ediyor bu rakam.

Son yıllarda GM, BMW ve Volvo gibi araba üreticileri Mobileye’nin çarpışmayı önleme sistemi ile sürücü, yolcu ve yayaları kaza ve çarpmalardan korudu. 1999 yılında kurulan firma 16 yıldır teknolojisini geliştiriyor.2007 yılından beri yol güvenliğinin öncü markası. O yıl Volvo S80 Mobileye’nin kamera sistemlerini kullanmaya başladı.

Mobileye’nın kurucularından ve İbrani Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Amnon Shashua geleceğin araçları için teknolojisini geliştiriyor. Shashua önümüzdeki 10 ile 20 yıla kadar arabaların tamamen otomatik olacağına inanıyor.

mobileye-cover

Mobileye’nin çarpma belirleme teknolojisi şirketin ürettiği üçüncü jenerasyon EyeQ3 çipi sayesinde çalışıyor. Audi A7 ve Volvo XC90 bunu kullanan ilk şirketler. Hedef ise sürücünün direksiyondan tamamen uzaklaşmasını sağlayacak bir sistem geliştirmek. Sistemin hem uzun yolda hem de trafikte kullanılması amaçlanıyor. Hands-free teknolojinin fiyatı 3000-5000 dolar olsa da teknoloji daha yaygın kullanıldığında fiyatının düşeceği tahmin ediliyor. Shashua bu teknolojinin insan beynini kopya ettiğini ve beynin fonksiyonlarına benzediğini söylüyor. Teknoloji insanı tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemiyor, daha iyi bir sürüş amaçlıyor. Sistem yoldaki değişimi takip etse dahi sürücünün dikkatli olması gerekiyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: