Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Suriye’de 3000 Filistinli öldürüldü, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden ses yok

Suriye’de 3000 Filistinli öldürüldü, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden ses yok

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail ordusu taş atanlara veya İsrailli sivillere karşı terör saldırısı gerçekleştirenlere karşılık verdiğinde, Filistin Yönetimi İsrail’i “masum Arapları hedef alıyor” diyerek hemen suçlar. Ancak Filistin Yönetimi henüz Suriye’de son yıllarda ölen yaklaşık 3 bin Filistinli ile ilgili bir açıklama dahi yapmadı.

Yarmuk Mülteci kampindaki yardım bekleyen Filistinliler

Yarmuk Mülteci kampindaki yardım bekleyen Filistinliler

Daha net olursak, Suriye’de yaşayan 2910 Filistinli Mart 2011 ile 12 Haziran 2015 tarihleri arasında öldürüldü. 12 Haziran’da bu konuda “Suriye’deki Filistinliler İçin Eylem Komitesi (Action Committee for Palestinians in Syria) tarafından bir rapor hazırlandı. Rapora göre bu ölümlerin büyük çoğunluğu vahşice oldu. Her ay yüzlercesi bomba, silahlı çatışma, hapishanede işkence, açlık, toplu infaz, Avrupa’ya kaçmaya çalışırken boğularak hayatını kaybetti.
Bu sayı sadece resmi olarak Suriye savaşında ölen Filistinlileri gösteriyor. Kayıp olanlar bu sayının dışında tutulduğundan toplam sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.
Hapishane işkencede 80 Filistinlinin öldüğünü belirten rapor, bu bilgiyi hapishaneden kaçan Suriyeli bir mahkum tarafından elde etti. Bu kişi hapishanede yaşananlar ile ilgili resim ve videoları da hapishane dışına çıkarmayı başarmış.
En az 46 Filistinli, yoğun yaşadıkları Şam mahallelerinden birinde, IŞİD tarafından kafaları kesilerek öldürüldü. Bu kişiler İslam’a karşı geldikleri için değil, Hamas’a bir mesaj olsun diye öldürüldüler. IŞİD Gazze’de Şeriat kurallarını uygulamadığı için Hamas’ı hedef alan açıklamalar yapmış, Gazze’yi işgal ederek Hamas’ı yok etmekle tehdit eden bir video yayınlamıştı.
Filistin Yönetimi tüm bu olanlara karşı bir çağrıda bulunmadı. Tek yaptığı uluslararası arabuluculardan Suriye’ye huzurun gelmesi için iki taraf arasındaki savaşı sonlandırmak için çabalarını arttırmalarını istemek oldu. Suriye hükümeti, IŞİD veya herhangi bir Suriyeli muhalif grup için Uluslararası Ceza Mahkemesine başvurusu olmadı. Ama İsrail için oldu. İsrailli yetkililer bunun son olmayacağını da beklediklerini belirttiler.

 

kaynak: israelnationalnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: