Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Nükleer hırsı devam eden İran’ın kötücül planları devam edecek

Nükleer hırsı devam eden İran’ın kötücül planları devam edecek

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Amos Yadlin

İsrail Askeri İstihbarat eski Başkanı ve Tel Aviv Üniversitesi INSS birimi direktörü Amos Yadlin

İsrail Askeri İstihbarat eski Başkanı ve Tel Aviv Üniversitesi INSS (Milli Güvenlik Çalışmaları Birimi) direktörü Amos Yadlin , The Times gazetesine açıklamalarda bulundu.

İran ve Batı, Rusya, Çin arasındaki nükleer program anlaşmasının üstündeki sır perdesi aralanmak üzere. Her iki taraf da zaferlerini ilan edecek ancak İran’ın programının zararsız olduğuna dair gerçek güvenceler eksik. Buradan üç senaryo çıkarılabilir. İlki ve en optimisti, İran’ın kendini daha az zararlı bir ülkeye çevirmesi ve yapıcı bir şekilde diğer milletler ailesine katılması. Bu kendinden olabileceği gibi ılımlı genç neslin başa geçmesiyle de gerçekleşebilir. Ayetullah Hamaney tipi liderliğin bitmesiyle rejimde de bazı değişimler olabilir. Ancak bu seçenek pek olası değil.

İkinci senaryo Kuzey Kore’nin 2003’te yaptığı gibi Batı’nın olası tepkisini tartarak eğer değeceğini düşünüyorsa bomba yapımına girişmek. Bu senaryo da pek olası olmasa da İsrail ve uluslararası toplum her zaman askeri seçeneği masada bırakarak İran’ın nükleer silah üretmesini engellemeli.

Üçüncü ve en olası seçenek ise en tehlikelisi. İran anlaşmanın ruhuna olmasa da maddelerine uyarak on sene sonra kısıtlamaların sona ermesini bekleyecek. Bu sırada bomba yapımı için know how’ını geliştirecek. Bu sırada Suriye’deki Beşar Esad’ı desteklerken, İsrail’in yok olması çağrıları yapmaya devam edecek.

Anlaşma ve yaptırımların kaldırılmasıyla İran’a 100 milyar dolar girecek. Bunun bir bölümü bile Esad, Hizbullah ve Hamas gibi teröristlerin bütçesini üç katına çıkarır. İsrail güçlü kalmalı ve İran’ın eylemlerine karşı koyabilecek kapasitede olmalı.
ABD ve Avrupalı müttefikleri İsrail’in çok önce öğrendiği bir dersi öğrenmeli. Nükleer program savaş demek değil. ABD ve Nato’nun İran’ın nükleer tesislerini vuracak potansiyeli var. İronik olan, bu kapasite ne kadar güçlüyse, onu kullanma ihtiyacı da o kadar az.

 

kaynak: the times


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: