Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Göz ardı edilen Arap-İsrail sahil şehri

Göz ardı edilen Arap-İsrail sahil şehri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Jisr az Zarga 'da güneşin batışı

Jisr az Zarga ‘da güneşin batışı (Eliyahu Kamisher)

Sezarya ve Kibbutz Ma’agan Michael arasında bulunan Jisr az-Zarqa turistleri kendine çekip bölgenin olumsuz imajını düzeltmeyi istiyor.
Jisr az-Zarqa İsrail’in deniz kıyısında bulunan son Arap şehri. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun evi bulunan Sezerya ile Kibbutz Ma’agan Michael arasında bulunuyor. Yoksul ve soyutlanan bir yer. Sadece toprak bir duvar ile Sezerya ile Jisr az-Zarqa arasındaki fark çok büyük. Sezerya havuzları ve bakımlı bahçeleri ile Akdeniz’deki Malibu’yu andırırken 200 metre kuzeyindeki yoğun nüfuslu Jisr az-Zarqa bulunuyor. 13 bin kişinin yaşadığı bu şehirde binalar çok katlı ve hiçbir üstüste yükseliyor. Nüfusunun yüzde 50’si 19 yaşın altında. Park olmadığında sokakların kontrolü çocuklarda.
Çok az İsrailli bu şehri tanıyordur. Belki ancak İkinci İntifada sırasındaki olaylar sırasında ismini duymuşlardır Daha da az turist burayı ziyaret etmeyi düşünür. Ancak bu olumsuz imaj Neta Hanien ve Ahmad Juha ile değişmeye başlıyor. Biri Yahudi diğeri Arap kökenli iki İsrailli Juha’s otelini açtılar.

balıkçı tekneleri

balıkçı tekneleri(Eliyahu Kamisher)

Hanien dalma öğretmeni ve bu sayede dünyayı dolaştı. İş değiştirmek isteyen eski avukat, bu şehirdeki kültür ve denize aşık oldu. “Her seyahati seven İsrailli gibi ben de küçük bir otel açmak istiyordum” diyor. Diğerlerinin yüksek suç oranı ve yoksulluk gördükleri şehirde o harika bir plaj ve nadir kültürel özellikler fark etti. Şehir sırt çantası ile ülkeyi gezenlerin yolu üstünde üstelik. Politik bir ajandası olmayan Hanien gezginler için harika bir yer diye düşünmüş sadece. Altı aylık bir uğraştan sonra kendine şehirden bir ortak bulabilmiş. Otel deyince beş yıldızlı otel düşünen sırt çantalı turistlere de şüpheyle yaklaşmış.
Ahmad Juha Ramazan aylarında İsrailli turistleri şehre getirmek için turizm ajanslarıyla anlaşmalar yapmaya başladı bile. Diğerlerinin tersine şehrin turizm potansiyelini görebiliyor. “bu şehir bir ada gibi” diyor. Hem Yahudi şehirlerinden ayrılıyor hem de diğer Arap şehirlerinden de uzakta. Bedevi geçmişi ve 1948 İsrail bağımsızlık savaşı öncesi Siyonistlerle işbirliğinde olduğu için de diğer Arap şehirlerinden farklı. Juha başka bir Arap şehrine gittiğinde kendisine Ghawarnah Arabı (Jisr’de yerleşmiş Ürdün aşireti) dendiğinde bu durumu öğrenmiş.

Jisr az Zarga Sahil kenarı

Jisr az Zarga Sahil kenarı (Eliyahu Kamisher)

Açtıkları otel çoğunluğu Yahudi İsraillilerin desteklediği kampanyayla toplanan 24 bin dolar ile start aldı. Desteği gören şehir halkı da bir nebze bu projeye olan şüphesini yendi. İlk turist kafilesi geldiğinde bir yerel market sahibi o kadar heyecanlandı ki müşterilerinden para almak istemedi. Şehre gelenlerin %60’ı yabancı, %40’ı İsrailli Yahudiler.
Yurtdışından gelen Yahudi gençlerin turları da bu Arap şehrini programlarına eklemeye başladılar. Beraber yaşama kültürü için bu girişime büyük önem veriliyor. İki ortak Jisr’e bir kere gelenlerin şehrin güzelliğini ve halkının normal bir hayat yaşadığını görünce bir daha geleceklerine inanıyor.
Otel açılıp turist gelmeye başladığından beri şehirde bir dinamizm başladı. Plajlar kalabalık, balık lokantası Musa’nın yeri dolu. Turizm ilk defa bu şehirde yükselişe geçti, yeni işyerleri açıldı. Yoksulluk döngüsünün kırılacağına inanıyorlar. Şehrin çöp toplama ve plajın korunması gibi sorunları halen mevcut. İki ortak şehrin geleceğinden umutlular ve herkesin bu şehirdeki pozitif yönü de görmelerini istiyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: