Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail seyahatiniz öncesinde size yardımcı olacak 11 uygulama

İsrail seyahatiniz öncesinde size yardımcı olacak 11 uygulama

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


 

untitled

Fotoğraf: Niv Maoz (Creative Commons)

Günümüz dünyasında teknoloji her şey demek. Akıllı cep telefonları ile internet ve sosyal medya uygulamaları her an elimizin altında. Kuşkusuz, günümüzde seyahatlerimizin daha kolay ve daha güvenilir olmasını sağlayan birçok mobil uygulama var. Yakın zamanda İsrail’e gitmeyi düşünüyorsanız, seyahatinizde size yardımcı olacağını düşündüğümüz 11 uygulama.

1. Morfix

morfix

İngilizce – İbranice sözlük uygulaması olan Morfix,’i App Store’dan indirebilirsiniz. Yazdığınız İngilizce ya da İbranice kelimelerin karşılıklarını öğrenmek için kolayca kullanabilirsiniz.

2. Google Translate

untitled

Temel sözcüklerin çevrilmesinde Morfix kadar kullanışlı olan Google Translate(çeviri), cümlelerin çevrilmesinde daha başarılı. Bu uygulama ile İngilizce’den İbranice’ye çeviri yaparken bazen anlam kaymaları yaşanabileceğine dikkat etmek gerekiyor. Uygulama yakın zamanda resmini çektiğiniz bir menü ya da işaretin de çevirisini yapmanızı mümkün kılmaya hazırlanıyor.

3. Get Taxi

Get-Taxi

İsrailli girişimciler Shahar Waiser ve Roi More’un yarattığı uygulama Get Taxi ile bulunduğunuz yerden taksi çağırabiliyosunuz. 2011 yılında ilk olarak Tel Aviv’de kullanılmaya başlanan uygulama ile size en yakın taksinin yönlenmesini sağladığınız gibi, ödemeyi kredi kartı ya da peşin olarak yapabiliyorsunuz. İsrail’in her yerinde kullanabileceğiniz Get Taxi uygulaması ile çağırdığınız taksiler mutlaka taksimetreyi açmak zorunda ve üstelik yolculuk bitiminde sürücüye uygulama üzerinden puanla değerlendirebiliyorsunuz.

4. Moovit

moovit

İsrail’deki toplu taşıma ile ilgili uygulama olan Moovit ile tüm otobüslerin güzergahlarını öğrenebiliyorsunuz. Uygulamanın en iyi özelliği beklediğiniz otobüsün varış saatini anbean olarak takip edebilmeniz. Uygulamada gideceğiniz yeri yazdığınız zaman size ne zaman ve nerede ineceğinizi tam olarak belirtiyor. Gideceğiniz yerin adını İngilizce olarak girebilirsiniz ama sonuçlar için İbranice okuyabiliyor olmanız gerekiyor.

5. Waze

waze

Dünyanın en büyük topluluk tabanlı trafik ve navigasyon uygulaması olan Waze’in bu yönü ile Google Map’den daha iyi olduğu söylenebilir. İsrail’i gezerken araba kiralamayı düşünüyorsanız Waze tam size göre. Bulunduğunuz bölgedeki günlük sürüşlerini paylaşan diğer sürücüleri takip edebileceğiniz uygulamaya gideceğiniz yerin adını yazdıktan sonra size en kestirme rotayı, trafik durumunu, kapalı yolları ve yol bakım çalışmaları olan yerleri gösteriyor. Böylece zamandan ve yakıttan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Uygulama ile yolunuzdaki trafik polislerinden, trafik kazalarından ve hız denetleme sistemlerinden de haberdar olabiliyorsunuz.

6. GlobeConvert

GlobeConverter

İsrail şekel kullanan dünyadaki tek ülke olduğundan herhangi bir para birimi dönüştürücü kullanmanız İsrail seyahatiniz için yararlı olacaktır.

GlobeConvert uygulaması paranızı istediğiniz birime çevirebildiğiniz gibi yanı sıra sıcaklık, uzunluk, ağırlık gibi birimleri de değiştirmenize yardımcı oluyor.

7. Whatsapp

whatsapp-inndir

İsrailliler, Whatsapp uygulamasını sıkça kullanıyorlar. İsrail’deki seyahatiniz boyunca tanıştığınız kişilerle ve uzaktaki aileniz ve arkadaşlarınız ile Whatsapp üzerinden iletişim halinde kalabilirsiniz. Whatsapp üzerinden sesli arama yapabilirsiniz.

8. Trip Advisor

TripAdvisor-630x350-630x348

Trip Advisor seyahat planlanınız öncesinde, gideceğiniz şehirde yaşadıkları deneyimlerini paylaşan yüzlerce kişinin yorumlarını bulabileceğiniz bir uygulama. Bu sayede seyahatiniz süresince işinize yarayacak gerekli ipuçlarına ulaşmanız mümkün.

9. Haberler (Jerusalem Post, YNET, Times of Israel, Haaretz)

android1

İsrail’deki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız, İsrail gazetelerini takip edebileceğiniz birçok uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların hemen hepsini İngilizce olarak akıllı telefonunuza indirebilir, ülkedeki önemli olayları ve güncel etkinlikleri takip edebilirsiniz.

10. The Israel App

israel%20app

The Israel App, adından da anlaşılabileceği gibi İsrail ile ilgili merak ettiğiniz hemen her şeyi bulabileceğiniz bir uygulama.

The Israel App yeme – içme mekanlarından, turistik yerlere, otel ve kiralık araba bulmanıza yardımcı olabiliyor. Uygulamaya bulunduğunuz yeri girdiğinizde size en yakın ilgi çeken noktaları, tarihi ve turistik mekanları, restaurant, kafe ve barları öğrenebiliyorsunuz.

11. Pack Point

PackPoint-456

Eğer seyahate çıkarken yanınızde neler götüreceğinize karar veremeyenlerdenseniz, Pack Point’i öneriyoruz. Uygulamaya gideceğiniz şehirler, kalacağınız süre ve planladığınız aktiviteleri (yürüyüş, su sporları, gezi vs.) ile ilgili bilgileri girerseniz seyahatiniz süresince yanınıza genel olarak almanız gereken şeylerin bir listesini veriyor. Uygulamaya hava durumu ve aktiviteleriniz ile ilgili detayları yazarsanız, seyahatiniz sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz kıyafetlerinizden, banyo ve elektronik aletlerine kadar daha ayrıntılı bir liste hazırlıyor.

Kaynak: Pink pangea

 

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: