Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsraillilerden dünyadaki açlığı bitirecek çözüm : Dikey bahçeler

İsraillilerden dünyadaki açlığı bitirecek çözüm : Dikey bahçeler

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Gıda güvenliği küresel bir sorun. Araştırmaya göre 2015 yılında yüzde 50 oranında daha fazla ürün üretmek gerekecek dünya halkını doyurabilmek için. Ancak İsrailli bahçe uzmanları bugünden harekete geçmeye karar verdiler ve daha şimdiden bağımsız gıda üretiminin önünü açabilecek bir sistem geliştirdiler: Dikey bahçeler. Bu sayede gökdelenlerde yaşayanlar da kendi meyve-sebzelerini üretebilecekler. Üstelik asgari düzeyde su ve toprak ihtiyacı ile.
dikey agac
Şehir tarımı büyük şehirlerde yaşayanların gıda ihtiyacını karşılayabilecek mi gelecekte? GreenWall (yeşil duvar) şirketinin kurucuları öyle olduğunu düşünüyorlar ve dünyanın dört bir yanına dikey bahçeler kuruyorlar. Bu bahçelerde her şey yetiştirilebiliyor; pirinç, mısır ve buğday dahil. Bunu Expo Milan 2015 katılımcılarına İsrail fuar standında kanıtladılar.

dikey agac2

2009 yılında mühendis ve bahçe uzmanı Guy Barness tarafından kurulan şirket, gelişmiş teknolojisi ile dikey bahçeleri hem bina içinde hem de dışında kurulmasına olanak veriyor. Geleneksel bahçelere göre daha az yer kaplayan dikey bahçeler için firma verimli toprak sağlıyor. Bu toprakta her şeyi üretebilmek mümkün. Düşmelerini engelleyen küçük modüler bölümlere yerleştirilen bitkiler yer çekimine meydan okuyor. Küçük modüllerin yeri değiştirilebiliyor, yenisi ile değiştirilebiliyor. Sulama suyu bilgisayarla kontrol edilen özel bir sistemle her bitkinin köküne ulaşıyor. Bu sistem İsrailli firma Netafim tarafından geliştirildi. Mahsulü toplamak için sadece bahçe indirilip yatay pozisyona geçiyor.

Bu teknoloji suyu kontrol etmeyi ve sudan tasarruf etmeyi sağlıyor. Dikey bahçe bir kilo pirinç için 1500 litre su kullanırken, geleneksel tarlada bu miktar iki katına ulaşıyor. Çevreciler dikey bahçeleri şehirlerin su, gıda ve enerji ihtiyacına bir çözüm olarak görüyorlar. Dekoratif olarak da kullanılabilen bu bahçelere Google, Apple, Intel ve Facebook’un da tercihi. Ev sahipleri 650 dolardan başlayan fiyatlarla bu bahçelere sahip olabilirler.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: