Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » BM’nin Gazze raporu hem hatalı hem tehlikeli

BM’nin Gazze raporu hem hatalı hem tehlikeli

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale Richard Kemp tarafından yayımlanmış, New York Times gazetesinde yayımlanmıştır.

Afganistan, Irak ve Balkanlarda savaşa katılmış bir İngiliz askeri olarak diyebilirim ki BM’nin ancak daha fazla şiddete davetiye çıkaran açıklama ve eylemleri

BM Komisyonun yeni başkanı Mc Gowan Davis

BM Komisyonun yeni başkanı Mc Gowan Davis

bana büyük acı veriyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun geçen yaz olan Gazze çatışması ile ilgili Hakim Mary McGowan Davis tarafından hazırlanan raporu bunun son örneği.

Rapor çatışmanın suçunu İsrail’in Batı Şeria ve Gazze’deki işgaline ve Gazze ablukasına bağlayarak başlıyor. İsrail Gazze’den 2005 yılında çekildi. 2007 yılında Hamas’tan saldırılar artınca ablukayı başlattı. Hamas İran’dan silah ve askeri malzeme alıyordu. Geçen yazki çatışma ise Gazze’den İsrailli sivillere yönelik roket saldırılarıyla başladı.
Rapor farklı olarak Hamas’ın da savaş suçları işlemiş olabileceğini söylüyor. Ancak Hamas’ın roket fırlatmasını ve tünel saldırılarını meşrulaştırıyor. Hatta coğrafi zorluklarının füze atmada Hamas’a çıkardığı zorluklara sempati ile yaklaşıyor; “Gazze’nin küçük yüzölçümü ve kalabalık nüfusu silahlı grupların hareketini zorlaştırıyor” ve ekliyor “sivil yerlerden saldırı yapmayın.”
İsrail’e yönelik böyle anlayışlı bir tutum yok. Davis İsrail Savunma Kuvvetleri IDF’yi “uluslararası insani ve insan hakları kanunlarını” çiğnemekle suçluyor. Ancak bu suçlamalara yönelik delil sunmuyor. Raporu hazırlayanlara göre savaştaki her sivil ölümün yasa dışı olması gerekir.
İsrail’in sivil yerleşimlere saldırdığı iddiasıyla ilgili Davis bu konuda karşı bir bilginin ellerinde olmadığını, saldırıların orantısız olduğuna dair güçlü belirtiler olduğunu dolayısıyla bir savaş suçu olduğunu söylüyor. Ancak elimizde sadece suçlamalar ve suçu varsayma var.
Rapor savaş durumunu anlamaktan yoksun. Bu pek de şaşırtıcı değil. Geçtiğimiz Şubat ayında onun önünde ifade verirken Davis komisyonun askeri tecrübesi olmadığını itiraf etmişti. Bu nedenle İsrail’in operasyonunu yargılarken diğer orduların operasyonları arasında bir karşılaştırma yapılmadı. Uluslararası bu tarz karşılaştırmalar yapılmadan raporun sonuçları anlamsız.

Komisyon Amerikalı General Martin E. Dempsey’i dinlemeliydi. Dempsey geçen kasım ayında belirttiği gibi IDF’nin sivil ölümleri önlemek için

ABD 'li General Dempsey

ABD ‘li komutan Dempsey


olağanüstü önlemler aldığını söylemişti. Veya ABD, Almanya, İspanya ve Avustralya dahil yedi ülkeden 11 askeri komutanın Gazze çatışmasını inceleyen raporunu okumalıydı. Bu grubun bir üyesiyim. Ve Davis’e de sunduğumuz raporumuzda “İsrail’in Gazze’deki sivilleri korumak için aldığı önlemleri gördük. Hiçbirimiz dünyada başka bir ülkenin bu kadar çok önlem aldığını bilmiyoruz.”
Rapor, İsrail’in sivilleri uyarmak için önlem aldığını kabul ediyor ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini söylüyor. Ama İsrail’in başka ne önlemler alabileceği konusunda bir tavsiyede bulunmuyor. Hatta İsrail’i “çatının kapısını çalmak” adlı uyarı sistemini kullandığı için eleştirdi. İsrail’in hedeflediği binalara öncesinden zarar vermeyen bir ses bombası ile uyarmasının kafa karışıklığına yol açtığını söyledi. Bu sistem IDF tarafından erken uyarı için kullanılan yöntemlerden biri. Sms mesajları, telefon aramaları, havadan broşür dağıtılması gibi. Bu yöntemlerin birçok Filistinlinin hayatını kurtardığı biliniyor.
Davis’e göre İsrail’in hava, tank ve ağır silahlarla yerleşim bölgelerine saldırması bir savaş suçu ve kullanımlarına uluslararası yasaklama getirilmeli. Ancak bu sistemler benzer koşullarda Irak ve Afganistan’da Amerikan ve İngiliz orduları tarafından da kullanılıyor. Bu, kendi askerlerinin hayatını kurtarmak için hayati öneme sahip. Ve kullanılmaması askeri avantajı düşman tarafa verir.
IDF mükemmel değil. Savaşın içinde ve yarattığı stres ile komutan ve askerler hata yapabilir. Silahlar doğru çalışmayabilir, istihbarat yanlış olabilir ve her orduda kötü askerler vardır. Çatışma gereksiz ölümlerle sonuçlanabilir. Bunun soruşturulması gerekir ve suçlular askeri mahkemeye çıkarılır.bm
Gazze’de bu kadar çok sivilin ölmesinin sebebi İsrail’in taktiği veya politikasından kaynaklanmıyor. Bu Hamas’ın stratejisi. Hamas bilerek askerlerini ve cephanesini yerleşim bölgelerine yerleştirdi. Çünkü İsrail’in başka şansı kalmayacağını ve oraları vuracağını biliyordu. Sonucunda da sivil ölümlerin artacağını. İsrail’i askeri olarak yenemeyecek olan Hamas sivil kayıplarını arttırarak İsrail’e karşı uluslararası tepkiyi ve diplomatik baskıyı arttırmayı hedefledi.
Davis’in raporu çelişkilerle dolu. İsrail’in önlemlerinin Filistinli sivil halkın hayatını kurtardığını kabul etmekle birlikte İsrail’in üst düzey yetkililerinin bilerek ve isteyerek sivilleri öldürdüğünü söylüyor. İnanılmaz bir şekilde, komisyonunun sivil yerleşimlerin “Filistinli silahlı örgütler” tarafından kullanıldığını doğrulamadığı için “üzüntü” duyduğunu belirtiyor. Ancak başka bir yerde Hamas’ın BM okulları dahil korumalı yerleri kullandığını söylüyor.
En endişe verici olan ise Davis’in İsrail’in güvenlik kaygılarını kabul etmekle beraber Gazze ablukasının tamamen, hemen ve koşulsuz kaldırılmasını talep etmesi. Hamas’ın İsrail karşıtı söylemini sürdüren rapor bu tehlikeli tavsiyesiyle hem İsrail hem de Gazze’de kuşkusuz daha çok kanın dökülmesine yol açacak.

kaynak:new york times


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: