Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Gazze’ye yapılan ‘insani yardım’ iki karton kutuya sığıyor

Gazze’ye yapılan ‘insani yardım’ iki karton kutuya sığıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Marianne gemisi Aşdod limanına yaklaşırken (Yonatan Sindel/Flash90)

Marianne gemisi Aşdod limanına yaklaşırken (Yonatan Sindel/Flash90)

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı deniz ablukasını aşmaya çalışan İsveç bandıralı gemi başarısız oldu. İsrail komandoları gemiye çıkartma yaparak arama yaptılar ve gemiyi İsrail limanına yönlendirdiler. İsrail ordusu operasyonu olaysız olarak adlandırdı.Yabancı uyruklu aktivistler sınır dışı edildiler. Orta Doğu göz önüne alındığında küçük ama ses getiren bir olay oldu.

Bir açıklama yapan İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon gemide hiç yardım bulunmadığını söyledi. Tam olarak öyle değil ama siz karar verin.
Gazze filosu dört gemi yolladı. Üç tanesi İsrail’e yaklaşmadan geri döndü. Devam eden Marianne gemisinde Gazze’deki Filistinliler için insani yardım bulunduğu ısrarla belirtildi. Kanıt istenmesi üzerine aktivistlerden Ann Ighe şu resmi yolladı:

Picture1

Büyük kutuda İsveç dergisi ETC’nin bağışladığı bir güneş paneli vardı. Panel Al Şifa Hastanesi için bağışlanmıştı. Küçük kutuda ise İsveç ebeler derneği astım hastaları için ilacı buhar haline getiren bir alet yollamıştı. Igne ayrıca geminin kendisinin de balıkçılara teslim edileceğini söyledi. “yıkım için değil, üretim için malzeme taşıyoruz,” dedi.
İsrail bugünlerde günde 500 tırın Gazze’ye Kerem Şalom sınır kapısından geçişine izin verildiğini ve İsrail’in Gazze’ye su ve elektrik sağlıyor.

İsrail Gazze’ye deniz ve hava ablukası uyguluyor ve iki kara sınır kapısından kim ve neyin geçtiğini kontrol ediyor. Mısır da Gazze’ye kara ablukası uyguluyor. Mısır kapısı geçtiğimiz sene büyük çoğunlukla kapalıydı. İsrail’in Gazze’ye yönelik hareket ve ticareti engellemesinin sebebi Hamas’ın, bölgeyi kontrol eden İslami örgütün, İsrailli sivillere yönelik saldırıda kullanabilecek tünel inşa etmesini ve roket üretmesini engellemek. Filistinliler ablukayı toplu cezalandırma olarak adlandırıyor.

kaynak:washingtonpost


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.Gazze denince aklıma terörist kimseler geliyor ülkemi ve insanlarımı öldüren katil ruhlu kimseler bunlara yiyecek verilmesi veya sağlık yardımı yapılması gibi benzeri insani yardım adı altında ben kendimce uygun bulmuyorum BÜYÜK İSRAEL imin yapmış olduğu uygulamayı sonuna kadar destekliyorum ve Gazze de teröristleri koruyan ve yaltaklık yapanları biran önce yakalanıp cezalandırılmalarını istiyorum.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: