Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail önleyici tıpta BÜYÜK atılımlar yapıyor

İsrail önleyici tıpta BÜYÜK atılımlar yapıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


genome-DNA-background-996x497

İsrail-Kanada Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden İsrailli bir bilim Dr. Yuval Tabach, yatkın olduğunuz genetik hastalıklara ve kansere karşı sizi önceden uyarmak amacıyla, evrimsel profilinize göre gen analizi sağlayacak bir internet uygulaması geliştirdi.

Yeni sistem sayesinde hangi ölümcül hastalıklara yakalanabileceğimiz öğrenmemiz mümkün olacak.

İki yıl önce, ölümcül meme kanserine yakalanma riskini arttıran genetik mutasyon taşıdığını öğrenen Angelina Jolie, çifte masektomi ameliyatı yaptırmıştı. 56 yaşında kanser nedeni ile hayatını kaybeden annesinin ardından genetik araştırma yaptıran Jolie, meme ve yumurtalık kanserlerinin oluşum olasılığını artırdığı bilinen mutasyona uğramış BRCA1 genine sahip olduğunu öğrenmişti.

Bununla birlikte çoğu durumda meme kanseri ve diğer genetik olarak aktarılan hastalıklarda, hastalıktan sorumlu genin kimliği bilinememektedir.

Genomik ve bilişimde iki büyük gelişme ile koruyucu hekimliğin çehresi değişeceğine inanılıyor. Tüm dünyada her gün bitki, hayvan, bakteri, virüs ve hastalıkların milyonlarca genetik dizinlerinin şifresi araştırılıyor, çözümleniyor ve tanımlanıyor.

Dr. Tabach tarafından geliştirilen genetik analiz yöntemini kullanarak araştırmacılar onlarca organizmaların evrimsel profillerini sadece bir tıkla tarayarak, BRCA1 geni ile aynı ağ içinde yer alan genleri ya da diğer genleri tanımlayabilecekler.

Bu şekilde taranabilir organizma sayısının yakın gelecekte yüzlerce artması bekleniyor.
Teknik, genlerin birlikte çalışması gerektiği ya da onlara ihtiyacı olan organizmalarda mevcut olacağı basit gerçekten yola çıkıyor.

Belirli bir işlevi olan -görme yetisi gibi- genler, işlevlerinin azalması ya da kaybolması durumunda sağlıklı bir gen ile karşılaştırma yapılarak tanımlanabiliyor.

Önümüzdeki yıllarda, Dr. Tabach laboratuvarında yaşlanmayı önleyen ve kansere karşı koruyan genlerinin tanımlanmasına odaklanmak niyetinde. Buna ek olarak laboratuvar, Huntington hastalığı, ataksi ve kırılgan X-sendromu da dahil olmak üzere neredeyse 40 nörolojik hastalığı açıklayan bir model üzerinde çalışıyor.

Kaynak: nocamels


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: