Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Uncategorized » Yaratıcı, Yenilikçi ve Hayran Olunası Müzikleri İle 20 İsrailli Şarkıcı ve Grup Daha

Yaratıcı, Yenilikçi ve Hayran Olunası Müzikleri İle 20 İsrailli Şarkıcı ve Grup Daha

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Daha önce Yaratıcı, Yenilikçi ve Hayran Olunası Müzikleri İle 20 İsrailli Şarkıcı ve Grup içeriğini hazırlamıştık. O içeriğin devamı niteliğindeki bu içeriğimizde de hayran olunası İsrailli şarkıcı ve gruplara devam ediyoruz.

1. Ester Rada – Could It Be

2015 yılında Etiyopya-İsrailli şarkıcı, söz yazarı ve aktris Ester Rada’nın adını şüphesiz daha çok duyacaksınız. Ethio-caz, funk, soul ve R&B’nin benzersiz füzyonu ile İsrail Caz’ının yeni kraliçesi kabul edilen Rada’nın ilk keşfi InDNegev Festivali’nde oldu. 2013 yılında kendi yazdığı “Life Happens” solo albümü ile büyük beğeni kazandı. Güney, Orta ve Kuzey Amerika, Avrupa ve İsrail’de birçok konser verdi.

2. Ninet Tayeb & Red Band – Crazy

İsrail‘in bir nevi “o ses türkiye”si olan Kokhav Nolad yarışmasını kazandıktan sonra meşhur olan mükemmel sese sahip olan şarkıcı. Albümleri: Barefoot (2006) Communicative (2009) Sympathetic Nervous System (2012)

3. Kutiman – Thru You Too (Give It Up)

Besteci, müzisyen, animatör, şarkıcı, müzik, video yönetmeni veya yapımcı olarak birçok becerileriye sahip Ophir Kutiel, bilnen adıyla Kutiman,ThruYouToo projesi ile 2014 yılında dehasını bir kez daha kanıtladı. 2009 yılında başladığı ThruYou online müzik video projesi ile TIME dergisinin “2009 yılının En İyi 50 İnovasyonu” arasında yer aldı.

The Kutiman Orchestra ile veya İsrailli müzisyenlerle işbirliği yaparken ya da müzisyen Ronen Sabbo ile ortak prodüksiyon yaparken; kısaca Kutiman’ın parmak izlerini her yerde görmeniz mümkün.

4. Melechesh – A Greater Chain Of Being

1993 yılında vokalist ve müzisyen Ashmedi tarafından Kudüs’te kurulan black metal grubudur. Başta solo proje olarak başlanan Melechesh, Mezopotamya ve Sümer kültürü üzerine şekillenmiştir. Şarkılarında bağlama, tanbur, santur, ney, tar, sitar ve bendir gibi yerel enstrümanlara yer veren grup toplamda sekiz albüm yayımlamıştır. Detaylı bilgi edinmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

5. Nagwa – Kites

2003 yılında Shlomo Oz ve Omer Gonen-Haela’nın temellerini attığı, Shai Maivar’ın da aralarına katılmasıyla kurulan İsrailli müzik triosudur. Grupla aynı adı taşıyan ilk albümleri 2005 yılında çıkmıştır. İkinci albüm çalışmalarına 2007 yılında başlayan grup, aynı yıl grup üyelerinden Shai Maivar’ın hayatını kaybetmesi üzerine çalışmalarını durdurmuş, 2008 yılında Shai Maivar’ın ölüm yıldönümünde ikinci albümleri Third Glass‘ı çıkarmışlardır. Grup hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6. Garden City Movement – The More You Make It

Tel Aviv ve Berlin bazlı grup Garden City Movement; Roi Avital (vokal, klavye, gitar), Joe Saar (gitar, klavye) ve Johnny Sharoni (vokal, perküsyon)’dan oluşuyor. Elektronik indie pop üçlüsü Ekim 2013 yılında ilk single’ını yayınladı . O zamandan beri BLDG5 plak şirketi ile çalışan grup, “Move On” adlı parçası ile Kasım 2014’de MTV İsrail’in En İyi Videosu Ödülü’nü kazandı.

7. Asaf Avidan – Reckoning Song (One Day)

2015 Mart ayında Asaf Avidan’ın tur programında Almanya, Fransa, Belçişa ve Lüksenburg’dan 18 şehir bulunuyor. İsrailli folk –rock şarkıcısı ve söz yazarı Avidan, 2006 yılında ilk albümünü yayımladığından beri uluslararası büyük beğeni kazanmıştır. Almanya, Avusturya ve İsviçre listelerinde üst sırada yer alan “Reckoning Song” You Tube’de 16 milyon kişi tarafından izlenmiştir.

2015’in başlarında “Gold Shadow” adlı yeni albümü piyasaya çıkacak olan Avidan’dan bu sene de kendinden çok söz ettireceğe benziyor.

8. Ofra Haza – Shecharchoret

1957, Tel Aviv doğumlu İsrailli şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur. Aynı zamanda ünlü bir mezzo-soprano olan sanatçı Ortadoğu’nun Madonna’sı olarak anılmaktadır. Eurovision’da da ülkesini temsiz eden sanatçı, hayatı boyunca pek çok ünlü isim ile birlikte çalışmış ve Grammy ödüllerine aday gösterilmiştir. Toplam 28 albümü bulunan sanatçı hakkında daha fazlası için burayı ziyaret edebilirsiniz.

9. Soul Enema – Quicksand Lies

2001 yılında İsrail’de kurulan heavy-progresif metal grubudur. Grubun kurucusu, aynı zamanda klavyeci ve vokalisti olan Constantin Glantz’dir. Grubun 2003 yılında çıkardıkları beş şarkılık bir EP ve 2010 yılında çıkardıkları Thin Ice Crawling adlı bir albümleri bulunmaktadır.

10. Salem – Ha’ayara Bo’eret (Strings Attached)

1985 yılında “Axe Metal” adıyla Giv’atayim şehrinde kurulan İsrailli metal grubudur. Doom-death metal türünü oryantal ezgilerle birleştirip farklı bir müzik türü oluşturmuşlardır. Toplam 7 albüm ve 3 demo çalışmaları bulunmaktadır.

11. Bustan Abraham – Solaris

1991 yılında kurulan, Arap ve Yahudi müzisyenlerden oluşan İsrailli müzik grubudur.

12. Yemen Blues – Jat Mahibathi

Batı Afrika’dan Ortadoğu’ya uzanan coğrafyanın müziklerini caz ve blues ile bir araya getiren müzik grubu. Aslen Yemen Yahudileri’nden olan Ravid Kahalani’nin 2010 yılında kurduğu grupta Ravid’e, Omer Avital, Avi Lebovich, Itamar Borochov, Hadar Noiberg, Rony Iwryn, Itamar Doari, Hilla Epstain ve Galia Hai eşlik etmekte. 2011 yılında, grupla aynı adı taşıyan on şarkılık bir albüm çıkaran Yemen Blues hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

13. Suzy – La Blanka Ninya

Aslen Türkiye Yahudileri’nden olan (Sefarad) İsrailli Ladino sanatçısı. İlk albümü Herencia’yı 1998 yılında çıkaran sanatçının ayrıca Estos Y Munchos (2001) ve Aromas Y Memorias (2004) isimli albümleri bulunmaktadır. Bir sonraki albümünü Türkçe hazırlamayı düşünen sanatçı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

14. Yuval Ron – Call of the Heart

Oscar ödülü sahibi İsrailli müzisyendir. Ayrıca Grammy ödülüne de aday gösterilmiştir. Yahudi, Ermeni ve Sufi müziğini kombine eden sanatçı Ortadoğu müzik kültürü için önemli isimlerden biri olmuştur.

15. Uri Shefi – In Love

Başta ud olmak üzere; keman, ney, buzuki ve birçok enstrüman çalan İsrailli multi-enstrümantalist. Günlerini ud yapımı ve enstrüman tamiri yaptığı küçük atölyesinde geçirdiğini belirten sanatçının, 2008 yılında çıkardığı Masik adlı bir albümü vardır.

16. Tatran – Strawberry Fields Forever

Tel Avivli gitar-bas ve davul üçlüsünden oluşan bu grubun “Shvat,” adlı ilk albümü Kasım ayında yayımlandı. Üç yıllık geçmişe sahip grup, Offir Benjaminov (Bas), Tamuz Dekel (Gitar) and Dan Mayo (Davul)’dan oluşuyor. Tarzları modern caz, rock, klasik, folk, avangard ve elektronika ile zengin karışımı olarak tarif edilebilir.

17. Yair Yona – Poetry Nights In Valhalla

İsrail’in en iyi gitaristlerinden biri olan Yair Yona’yı bir besteci ve solist olarak görebileceğiniz gibi Farthest South adlı grubu ile birlikte izleme şansı bulabilirsiniz. Yona, film müzikleri de bestelemektedir.

Dekel “Yair Yona’yı seviyorum. O büyük bir enstrümantalist, harika bir gitarist. O farklı. O buralardaki en iyi gitaristlerinden biri. O müzikal olarak istediği her şeyi yapabilir. Onun farklı yetenekleri var.” diyor.

18. Gevolt – Der AlefBeys

2001 yılında İsrail’de kurulan metal grubudur. İsrailli müzisyenlerden oluşan gruba, Rus keman sanatçısı Marina Klionsky eşlik etmektedir. Kaybolmak üzere olan “Yid” dilini yaşatmak için şarkılarını Yidce söylemektedirler. Daha fazla bilgi edinmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

19. Shye Ben Tzur – Sovev

Genellikle Hint müzikleri icra eden, İsrailli sanatçıdır. Hindistan ve Pakistan’da popüler olan Kavvali müziğini, üzerine İbranice söz yazarak icra eden sanatçı ilk solo albümü Heeyam‘i 2004 yılında yayımlamıştır. Sanatçının ikinci albümü Shoshan 2010 yılında çıkmıştır.

20. Boogie Balagan – Ride On Ride On

Filistin ve İsrailli ikili Boogie Balagan, orta doğu müziklerini rock’n roll ile harmanlayarak, bölgedeki kültürel, dilsel ve psikolojik bariyerleri barış mesajı vererek yıkıyor. Çeşitli dillerde yazdıkları şarkı sözlerini ve kendi vatanlarından taşıdıkları müzikleri, amerikan ritimleriyle aynı potada eritme cesaretine sahip filisrailli grubun bir de Lametation Walloadlı albümü bulunmakta.

Kaynak: onedio


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: