Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Üniversite » İbrani Üniversitesi sıtmaya karşı çığır açıcı bir yöntem geliştirdi

İbrani Üniversitesi sıtmaya karşı çığır açıcı bir yöntem geliştirdi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Kudüs araştırmacıları Plasmodium Falciparum parazitin vücudun bağışıklık sitemini çökerten ve en tehlikeli insani sıtmaya neden olan genetik mekanizmayı keşfetti. İbrani Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörü Ron Dzikowski ve doktora öğrencisi Inbar Amit-Avraham tarafından yürütülen araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) tarafından yayınlandı. Araştırmalarını İsrail-vaccineKanada Tıp Araştırmaları Merkezi mikrobiyoloji ve moleküler genetik bölümü ile Sanford Kuvin Bulaşıcı ve Tropikal Hastalıklar Merkezi tıp okulunda yürüttüler.

Üçüncü dünya ülkelerinde, çoğunluğu hamileler ve küçük çocuklar olmak üzere, yaklaşık bir milyon kişi her yıl bu parazit nedeniyle hayatını kaybediyor. Parazit kan dolaşımı sırasında ürüyor ve alyuvarların görünümünü değiştiriyor. Parazitin önemli bir özelliği şekil değiştirerek vücudun bağışıklık sisteminden kendini saklamayı becermesi. Bu farklı antijenlerin üretilmesini sağlıyor.

Daha önceki araştırmalara göre, parazitin gösterdiği antijenler, var adlı bir gen familyasından geliyor. Parazit bir tanesini ortaya çıkarırken diğerleri gizli kalıyor. Dzikowski, aktif olan gen ile birlikte ona bağlı RNA moleküllerinin de aktif olduğunu anladı. Bu RNA’lar DNA’e bağlanarak hangi genin aktif olacağını gösteriyor. Birçok deney sonucunda sessiz kalan genleri aktifleştirmeyi başardı. İbrani Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden Dr. Eylon Yavin’in de işbirliğiyle aktifleşen bu genlerle zaten aktif olan genin kontrol altına alınabileceğini buldular. Bu kompleks mekanizmayı çözmek bağışıklık sistemini çökerten bu öldürücü paraziti durdurmayı da sağladı Böylece gizli kalmayan genlerle savaşabilen bağışıklık sistemi hastalığı yenmeyi başarabiliyor. Bu yeni yöntem sayesinde sıtmaya karşı yeni uygulamalar ve aşılar geliştirilebilecek.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: