Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Araştırmaya göre Suudiler için ana tehdit İran

Araştırmaya göre Suudiler için ana tehdit İran

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Suudi Arabistan’da kamuoyu araştırması gerçekleştiren bir İsrail üniversitesinin aldığı sonuçlara göre; Suudi halkın İran ve IŞİD’i İsrail’den daha öncelikli bir tehdit olarak görürken, halkın büyük bir çoğunluğu İsrail’e yönelik on yıl önceki Suudi barış planı teklifini desteklediğini ortaya çıkardı.

Photo: AP

Photo: AP

Herzliya Disiplinler arası Merkezi IDC tarafından yapılan araştırma, İsraillilere Suudi Arabistan halkının kendilerini nasıl gördüğünü gösterme fırsatı verdi. İki ülke arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.
Araştırmaya göre Suudilerin %53’ü İran’ı tehdit olarak tanımlarken, %22’si IŞİD, %18’i İsrail dedi. Halk, eğer İran atom bombasına sahip olacaksa, ülkelerinde de nükleer silah çalışmasının yapılmasını destekliyor. %85’i Suudi Barış Planını destekliyor. Bu teklife göre İsrail 1967 öncesi sınırlarına dönmesi koşuluyla Suudi Arabistan İsrail ile barış yapılacak.
Araştırma, İsrail ve Suudi Arabistan arasında benzerlikleri de ortaya koyuyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu İran ile yapılacak nükleer anlaşmanın tehlikesine dikkat çekmişti. İran’ın nükleer silah elde etmek istediğine inanan İsrail, anlaşmanın İran’ın çalışmalarını durdurmayacağını söylüyor. Konuşmasında isim vermeden bazı Arap ülkelerinin de bu endişeyi taşıdığını eklemişti. Bu ülkelerin Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri olduğu tahmin ediliyor. İran ise nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu tekrarlıyor.
IDC Politika ve Strateji Merkezi Başkanı Alex Mintz, İsraillilerin algısı ile Suudi Arabistan gerçeğinin aynı olmadığını söyledi. “İki ülke arasında çıkar ortaklığı var. Tehdit ve ajandalar aynı. Bazıları İsrail ile işbirliğine bile girmek isteyebilir,” dedi.
Araştırma 506 Suudi ile telefon görüşmesi aracılığı ile gerçekleştirildi. Katılımcılara IDC için çalıştıkları söylendiyse bile okulun veya kendilerinin İsrailli olduğunu söylenmedi. Merkez daha önce de benzer bir araştırmayı Gazze’de gerçekleştirmişti. Araştırmanın tüm sonuçları IDC’nin 15. Herzliya Konferansı sırasında açıklanacak.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: