Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Kudüs’te yapmanız gereken 10 şey

Kudüs’te yapmanız gereken 10 şey

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in en büyük belediyesi ve tarihin belki de en ünlü şehirlerinden biri olan Kudüs’te yapılacaklarınızın bitmesi imkansız.

Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet dininin kutsal şehri Kudüs’de 60 müze, 2.000 arkeolojik alanlar, 12.212 konuk odası ve yaklaşık 1.600 kamu parkı bulunuyor. (Kudüs’ün net yeşil alanı Tel Aviv’den daha büyüktür.) Şehirde iki adet açık hava pazarı (Mahane Yehuda ve Eski Şehir),10 tane alışveriş merkezi ve yöresel lezzetleri tatmak isteyenler için birçok restorant bulunuyor.

Israel21c’nin hazırlamış olduğu Kudüs’te yapmanız gerekenlerin listesi

Ağlama Duvarı’na dilek yerleştirmek

211

Fotoğraf: Miriam Alster/FLASH90

Kudüs’te bulunan ve Yahudilerce kutsal sayılan, Büyük Tapınağın ayakta kalan Batı duvarıdır. Bu sebepten dolayı Batı Duvarı adıyla da bilinmektedir.Yahudilerin, Süleyman’ın Kudüs’te yaptırdığı Beyt-ül-Makdis’ten kaldığına inandıkları ve kutsal kabul ettikleri Ağlama Duvarı; yaklaşık 485 m uzunluğunda ve toprak seviyesinin üstünde yirmi dört büyük taş sırası ile yer altında kalan on dokuz taş sırasından meydana gelir. Yüksekliği toprak seviyesinden itibaren 18 m olup 6 metresi mabed alanının seviyesini aşmaktadır. Taşlardan bazılarının uzunluğu 12 m, yüksekliği 1 m, ağırlığı ise 100 tondan fazladır.

M.Ö. 63 senesinde Kudüs’ün Romalı kumandanı Pompey tarafından işgal edilmesiyle yıkılan Ağlama Duvarı, Kral Herod (Hirodes) tarafından tekrar yapıldı. 1967 yılından itibaren duvar her inançtan kişilerin ziyaretine açıktır.

Ağlama Duvarı’na ek olarak “Dilek Duvarı” da denilmektedir. Birçok ziyaretçi bu antik taşların arasına, gerçekleşmesini istedikleri dileklerini yazıp katladıkları kağıtları sıkıştırırlar.

Hezekiya Tüneli’nde su sıçratmak

Asurluların istilasına uğrayacağını anlayıp ve bunun üzerine hazırlık yapan Kral Hezekiya, Siloam Tüneli olarak da bilinen Hezekiya Tünelini ve Geniş Duvarı inşa ettirmiştir (M.Ö. 8.yy) 533 metre uzunluğundaki tünel, Kudüs’e şehir dışında bulunan Gihon Pınarı ve Siloam Havuzu’ndan yer altından su tedarik etmek için inşa edilmiştir. Tünelin girişine yakın görülen harika antik taş işçiliği ve günümüzde diz boyundaki suda trekking her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekmektedir.

İsrail Müzesi’nde aşk selfiesi çektirmek

untitled

50’nci yılını kutlayan İsrail Müzesi, İsrail’in en büyük kültür kurumudur. Müzenin arkeoloji, güzel sanatlar ve Yahudi koleksiyonları dünyanın en geniş İncil ve Kutsal Topraklar arkeoloji h dahil olmak üzere modern eserler, tarih öncesi içerir.

Robert Indiana, 1977 yılında müze için 12 metrelik Ahava (Aşk) heykelini yaptıktan sonra burası eğlenceli ya da romantik fotoğraflar ve düğünler için simgesel bir yer haline gelmiştir.

Kudüs Botanik Bahçeleri’nde durup, gülleri koklamak

untitled4

30 dönümlük Kudüs Botanik Bahçeleri, dünyanın farklı bölgelerini temsil eden altı bölüm halinde düzenlenmiş, İsrail’in en büyük bitki koleksiyonuna (yaklaşık 10.000 tür) ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki eşsiz bitkileri çiçek treni ile ya da yürüyerek gezebilir, göl kenarındaki kafede öğle yemeğinizi yiebilirsiniz.

Enfes Rugelachların tadına bakmak

Polonyalı Yahudilerden gelen Rugelach, krem peynirliyle hazırlanan hamurun üçgen şeklinde kesildikten sonra içine tatlı bir malzeme sürülüp, rulo haline getirilmesiyle yapılan çok lezzetli bir çörektir.

Kudüs’e gelen birçok turist aldıkları enfes kokuyu takip ederek kendilerini kurabiye, hamur işleri ve yapışkan çikolata rugelachların bulunduğu fırınlarında bulurlar.

Ben Yehuda’da hediyelik eşya seçmek

untitled

The Ben Yehuda pedestrian mall in the center of town is the prime place for people-watching, grabbing a bite to eat, watching street performers and choosing souvenirs for yourself and everyone on your list.

Şehir merkezinde Ben Yehuda caddesinde şehrin nabzını tutabilir, yemeğinizi yerken sokak sanatçıları izleyebilir ya da sevdikleriniz için hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Pigme keçileri beslemek

62 dönümlük Kudüs Hayvanat Bahçesi İsrail’de en popüler turistik yerlerden biridir.

Hayvanların beslenme saatine katılabileceğiniz hayvanat bahçesinde; filmlere ve konferanslara ev sahipliği yapan Nuh’un Gemisi’nin bir kopyası, bir sanat galerisi, hayvanat bahçesindeki hayvanlar hakkında bilgi veren bilgisayar istasyonu, Kudüs tepeleri manzaralı ve hediyelik eşya dükkanı ve kafeterya bulunuyor. 2016 yılı ilkbaharında hayvanat bahçesi İsrail’in en büyük akvaryumu kurulacak.

Kaldırımlarda yürümek

210

Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürüyerek gezmektir. Sandeman’s New Jerusalem Tours,  AACIJerusalem Walking Tours, ve iTravel Jerusalem gibi ücretsiz turlarla bir rehber eşliğinde Kudüs’ü yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Hafif raylı trene binmek

Yürümekten yorulduğunuzda şehirdeki Yahudi, Müslüman ve Hıristiyan vatandaşlar ve turistler ile birlikte kuzeyden güneye Kudüs’ün ana caddelerinde, kuzeyden güneye şehrin hemen her yerine rahatlıkla ulaşabileceğiniz şık tramvayları kullanabilirsiniz.

  Yad Vashem’de isim bulmak

Tramvay ile güneyde Mount Herzl’de inerseniz size İsrail’in ulusal mezarlığı ve modern siyonizmin babası hakkındaki multimedya müze karşılar. Aynı istasyonda inip biraz daha yürürseniz 2 inci Dünya Savaşı sırasında ölen 1.5 milyon çocuğun anısına kurulan Yad Vashem Yahudi Soykırımını Anma Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ISRAEL21c


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: