Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Yahudi ve Arap gençlerin ‘müzik’ sevgisi

Yahudi ve Arap gençlerin ‘müzik’ sevgisi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


polyphonyArap ve Yahudi gençler aralarındaki farkı, klasik müzik programı ile notalarla aşmaya çalışıyorlar. 2011’de New York’lu Deborah ve Craig Cogut ile yönetmen Abboud-Ashkar tarafından kurulan Polyphony Vakfı İsrail’in en iyi müzisyenlerini bir araya getiriyor ve misyonu müzikten çok öteye gidiyor. Her yaş için müzik eğitimi ve küçük çocuklar için müzikle tanışma programı sunan merkezde genç orkestra, karışık topluluklar ve yetişen profesyonel orkestra mevcut.

İkisi Yahudi, ikisi Arap dört kişilik Polyphony Quartet New York’ta bir seri konser verdi Antonin Dvorak, Mozart ve Arap kökenli İsrailli Paul Ben-Haim ve Taiseer Haddad’in parçalarını çaldılar. 19 yaşındaki Arap keman müzisyeni Feras Machour, ailesinin ve arkadaşlarının destek olduklarını ve dünyayı dolaşarak seyahat etmekten mutlu olduğunu söyledi. 20 yaşındaki Arap Çello müzisyeni Feras Machour da ilk başta çevresinin kendilerinden fazla bir şey beklenmediğini söyledi. “Arap bir müzisyenin klasik müzik konseri vererek dünyayı dolaşacağına kimse inanmıyordu. Şimdi eğitim alan 100 öğrenciden fazla var.” 6 bin öğrencinin ve 140 öğretmenin de eğitildiği merkezde Arap ve Yahudiler var.
Önümüzdeki yıllarda mesajlarının yayılacağını ve binlercenin hayatını etkileyeceğine inanıyor Abboud-Ashkar. “Hepimiz birbirimizle dil aracılığıyla diyaloga geçebiliriz. Ancak klasik müzik hepimizi eşit yapar.”

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: