Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas umutları yok ediyor

Hamas umutları yok ediyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda okuyacağınız makale Jeff Robins tarafından kaleme alınmış, ‘bostonherald.com’ internet sitesinde yayımlanmıştır.

hamas egitim kampi4Dennis Ross Orta Doğu’daki çatışmalarının yarattığı sorunları ABD’de en iyi bilen kişi olabilir. Dört Amerikan başkanının dış politika danışmanı, Clinton’un Orta Doğu özel temsilcisi ve Obama’nın İran özel danışmanı oldu Ross.
Geçtiğimiz haftalarda MIT tarafından Cambridge’de düzenlenen bir konferansta konuşan Ross’a Hamas’ın 2008 ve 2012’de yaptığı gibi yakın bir tarihte İsrail’e karşı yeni bir savaş başlatma olasılığı olup olmadığı soruldu. Ross hiç ihtimal yok diye cevap verdi.
Geçen hafta Gazze’den İsrail’deki sivillere yönelik fırlatılan roketler, İsrail’de bir bölgedeki okulun bu nedenle kapatılması, İsrail’in de karşılık olarak hava saldırısı düzenlemesi ile ilgili haberler, Ross’un bu konuşmasının haberi ile aynı gün yayınlandı. Bu iki haber Ross’un aslında belirtmek istediği ana noktayı gösteriyordu: Gazze halkının yaşadığı ıstıraba karşı en duyarlı olanlar onları terk etti. Korkunç bir kadere terk edildiler. Zaten kaynamakta olan Orta Doğu kazanında Gazze’de yeni bir çatışmanın olabileceğini gösterdi.
Gazze’nin ana sorunu Hamas tarafından yönetiliyor olması. İslami köktendinciliği zorlaması ve şiddete olan eğilimi birçok taraftarını da geri itti. Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International) raporuna göre Hamas geçen yaz İsrail ile olan savaş sırasında birçok Filistinliyi kanunları göz ardı ederek tutukladı, kaçırdı ve öldürdü. Rapor en az 23 Filistinli’nin infazı ve onlarcasının tutuklanması ve işkence görmesi ile ilgili bilgiler sunuyor. Bu kendi vatandaşlarını terörize etmenin bir yolu Hamas için. Böylece Gazze’de yarattığı ekonomik ve sosyal ölüm kapanına meydan okunamayacak.

HamasDünya Bankası’nın raporu ise onca gösterişli söze rağmen Gazze’nin yeniden inşası için verilen sözlerin yerine getirilmediğini gösteriyor. Hamas’ın İsrail’e saldırıları ardından yaşananlardan sonra Gazze’nin yeniden inşası için söz veren Gazze dostları yine onlara sırtlarını döndüler. Hamas’ın İsrail’e karşı yaptığı saldırıları destekleyen Katar, Gazze’nin yeniden inşası için 1 milyar dolar söz vermişti. Sadece %10’unu ödedi. Suudi Arabistan da söz verdiği 500 milyon doların sadece %10’unu ödedi. 200 milyon dolar ödeyeceğim diyen Kuveyt hiç bir şey ödemedi. Kendisini Gazze’nin koruyucusu ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’si ise söz verdiği 200 milyon doların yalnızca 520 binini ödedi. Buna karşılık Amerikalı vergi mükellefleri söz verilen 200 milyon doların büyük bölümünü ödedi.
Gazze’ye ulaşan bağışların büyük bölümü Hamas tarafından silahların arttırılmasına ve İsrail’e saldırmak için kullanılan tünel inşasına harcanıyor. Gazzeli gençlerin %68’i işsiz ve yoksulluk oranı %40. Dünya Bankası uyarıyor: “Gazze mali bir çöküşün eşiğinde.”
Gazze’nin sorunu İsrail değil. Şehirlerine saldırılmasından bıkmış, ambargo uyguluyor İsrail Gazze’den gelen roketleri durdurabilmek için. Gazze’nin sorunu Hamas. Arap ülkelerine bile fazla gelen bir köktendincilik uyguluyor. İsrail’i yok etme hedefini devam ettirebilmek için de muhtaç bir halk bırakıyor. Kaçınılmaz gözüktüğünde bile Hamas İsrail’e karşı saldırı gerçekleştiriyor ve karşılığında İsrail onları durdurmak zorunda kalıyor. Her iki taraf da kaçınılmaz bir şekilde rollerini oynuyorlar. Hamas Gazze’deki hayatı kontrol ettikçe, Gazze halkının umut için çok az sebebi kalıyor.

 

kaynak: bostonherald


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: