Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail ordusunun Filistinlilere yardımlarına dair bilmedikleriniz

İsrail ordusunun Filistinlilere yardımlarına dair bilmedikleriniz

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


idfFilistin Yönetimi’nin yardım çağrısı üzerine İsrail ordusunun yoğun kar yağışı sırasında Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin yardımına koştuğunu biliyor musunuz? Kara saplanmış bir Filistin taksisini iten İsrail askerlerinin resmini gördünüz mü? Bu hikayeleri kaçırdınız, İsrail ordusu ile Filistinlilerin işbirliğini gösteren diğerlerini kaçırdığınız gibi. Bu işbirlikleri genelde uluslararası medyanın atladığı konular. İsrail ordusu IDF’nin ahlaki sorumlulukları olduğunu ve hem İsrail vatandaşlarına hem de olmayanlara yönelik birçok girişime öncülük ettiği bilinmeli. İsrail ordusu ve Filistinliler arasındaki işbirliğine dair birçok örnek var. İşte bunlardan beş tanesi:

Ocak 2015’te yağan aşırı kar Batı Şeria’da hayatı olumsuz etkiledi. Kar dolan yollar kapandı. Acil durum ilan eden Filistin Yönetimi resmi bir taleple İsrail ordusundan yardım talep etti. Talebin onaylanması üzerine birkaç saatte Ramallah’ın ana caddesi dahil tüm yollar temizlendi.idf and palestinians 1
26 Ağustos 2014’teki ateşkesten sonra Gazze halkının yaşadığı zor hayat şartları nedeniyle, İsrail Gazze’ye yollanan 66 bin ton inşaat malzemesinin geçişini kolaylaştırdı. Ekim 2014’te COGAT, Gazze’ye halkın geçişini de kolaylaştırdı. Yeniden inşa, tarım, ihracat, akademik çalışma ve tıp konusunda çalışanların Gazze’ye giriş-çıkışlarındaki izni uzattı. Traktör, inşaat malzemesi ve tarım ürünleri ihracatı için Batı Şeria’a geçişine izin verdi. Tüm bunlar inşaat malzemelerinin ve ticaretten elde edilecek kazancın teröristlerin eline geçebileceği olasılığının bilinmesine rağmen gerçekleştirildi.

idf and palestinians 2

10 Şubat 2015’te Kudüs St. John Hastanesi’nde Batı Şeria’lı 4 Filistinliye kornea nakli ameliyatı yapıldı. ABD’den gelen kornea bağışları hastalara hemen nakledildi. Kornealar birkaç gün bekletilirse kullanılamaz hale gelebilir. 14 hastanın tamamının ameliyatı başarılı geçti ve sağlıklarına kavuşarak taburcu oldular.

idf and palestinians 3

2014 yılında Filistinli iş adamları için bir eğitim düzenlendi. Bu eğitimle ithalat ihracat bilgileri öğretildi, böylece yerel ekonomiyi canlandırmaları amaçlandı. Batı Şeria’nın yaptığı ihracat Filistinlilerin ana gelir kaynaklarından biri. 2013 yılına nazaran 2014 yılındaki ihracatı % 90 arttı. Sekiz ders süren eğitime 20 iş adamı ve turizm şirketi katıldı. Pazarlama stratejileri, pazar eğilimleri ve uluslararası işbirliği geliştirmek için bilgi verildi. Güçlü bir ekonominin barışı getirebilecek bir güvenlik ortamı sağlayacağına inanılıyor.

idf and palestinians 4

İsrail ordusu; Hristiyan bayramlarından önce COGAT bir toplantı düzenleyerek, Filistin güvenlik görevlileri, uluslararası kurumlar ve Hristiyan temsilcilerle bir araya gelerek bayram ve kutlamaların sorunsuz geçmesi için hazırlıklarda bulunuyor. 170 bin ziyaretçiyi çeken bu bayramların sorunsuz gerçekleşebilmesi için gereken her türlü önlem alınıyor.

 

kaynak: idfblog


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: