Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Japonya’da Humus istilası

Japonya’da Humus istilası

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Sekiz İsrail lokantası Japonya’da şube açtı.

Tokyo’da işadamı Hidehiko Egata uzun bir işgününden sona favori lokantasına gidip sipariş veriyor; humus, tahin ve zeytinyağlı.

Roy Somech Japon müşterilerine servis yaparken

Roy Somech Japon müşterilerine servis yaparken

Ta-im son beş yılda Japonya’da açılan sekizden fazla İsrail lokantasından bir tanesi. Humus ve Orta Doğu mutfağının servis edildiği bu lokantalar yeniliğe meraklı ve sağlığına düşkün Japonları kendisine çekiyor. En son Chabad House da kendi lokantasını açtı. Chana’s Palace Kaşerut kurallarına uygun humus, şakşuka ve diğer beğenilen İsrail yemeklerini sunuyor.

1985’te Tokyo’ya taşınan Ta-im’in sahibi Dan Zuckerman Japonların ancak daha yeni yeni pizza-hamburger-spagettiden kurtulup gerçek uluslararası mutfak ile tanıştığını söylüyor. Ocak ayında Taco Bell de ülkeye giriş yapmış olsa da taze sebzeleri kullanması nedeniyle İsrail ve Arap mutfakları popülaritelerini koruyor. Tokyo’nun tek kaşerut kurallarına uygun büfesi King Falafel’i denetleyen Haham Binyomin Edery de tahıl, fiber ve vitamin içerikli bu yemeklerin tercih edildiğini söylüyor.

Dan Zuckerman Ta-im Lokantasında müşterileriyle beraber

Dan Zuckerman Ta-im Lokantasında müşterileriyle beraber

14 kişilik Chana’s Place’da elde edilen gelir şehrin birkaç yüzlük Yahudi nüfusunun kullanımına sunuluyor. Yöneticisi Hamam Mendy Sudakevich kaşeruta uygun beslenenlerin azlığından dolayı bu lokantanın ancak Japonların beğenisi sayesinde ayakta kaldığını söylüyor.
Ta-im tipik bir Tel Aviv cafesi havasında İsrail müzikleri çalarken Chana’s Place İsrail yemeklerini Japon dekorunda sunuyor, miniyatür ve Japon bahçesine de sahip. Geçen yıl Sendai adlı lokantayı açan Roy Somech’in ise farklı bir yaklaşımı var, “bizim lokantaya geldiğinizde üç bayrak görürsünüz; İsrail, Türkiye ve Tunus. Arap ve İsrail müziği çalar. Orta Doğu’nun tüm eğlenceli farklılıkları burada. Bu da Japonlara çok ilginç geliyor. Çünkü Japonlar bizim taraftan sadece terör ve bomba haberleri alıyorlar.”
Tüm İsrail lokantaları pitalarını on yıl önce Tokyo’da fırın açan İsrailli Amon Agasy’den alıyorlar. Ancak beyaz tahin, susam ithal edilmek zorunda. Bu nedenle humus Japonya’da daha pahalı. Ancak humusa talep yoğun.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: