Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Ekonomi » Dünya Bankası: Gazze tehlikeli bir mali krizle karşı karşıya

Dünya Bankası: Gazze tehlikeli bir mali krizle karşı karşıya

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Dünya Bankası, dünyanın en yüksek işsizlik oranına sahip Gazze’nin tehlikeli mali bir krizle karşı karşıya olduğunu, Filistinli ve İsrailli bağışçıların bu konuda harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

refah sinir kapisiFilistinlilere yapılan uluslararası bağış desteğini koordine eden Geçici İrtibat Komitesi’nin (Ad Hoc Liaison Committee, AHLC) iki yılda bir düzenlediği toplantısından hemen önce bir rapor açıklandı. Rapor, Gazze militanları ve İsrail arasında gerçekleşen ve 2200 Filistinlinin öldüğü 50 günlük çatışmadan yaklaşık bir yıl sonra hazırlandı.
Dünya Bankası’na göre,  Gazze’de GSMH kayıpları %50 oranında.Filistin Yönetimi, İsrail ve bağışçıları harekete geçmeye ve reform yapmaya çağıran Dünya Bankası, bu sayede yavaşlayan ekonomik büyümenin ve korkutucu mali bir krizin tersine çevrilebileceğini belirtti.

Gazze’de işsizliğin 2014 yılında %44’e ulaştığını bunun da belki de dünyadaki en yüksek rakam olduğunu belirten rapor, Gazze’de her beş kişiden dördünün yardım almasına rağmen fakirlik oranının %39’a ulaştığını açıkladı.
Dünya Bankası Filistin  yöneticisi Steen Lau Jorgensen “Gazze’nin işsizlik ve yoksulluk rakamları rahatsız edici ve ekonomik görünüm oldukça endişe verici. Gazze’nin ekonomisini yeniden inşa etmek ve Gazze’nin dış ticaret sektörlerini kurtarmak için mal ve insan hareketine izin verilmesi ve ablukanın kaldırılması gerekli,” dedi.
Gazze ekonomisini yeniden inşa etmek için Batı Şeria ve Gazze’de bir birlik hükümeti gerekli diye tavsiye edilen raporda ayrıca Gazze’nin yeniden inşası için söz verilen 3,5 milyar doların sadece %27,5’ine tekabül eden 1 milyarının gerçekleştirildiği belirtildi.
Bağışçıların söz verdiklerini yerine getirmelerinin Gazze’nin yeniden inşası için tek sorun olmadığının belirtildiği raporda, komşu ülkelerin güvenlik kaygılarını göz önünde bulundurarak inşaat malzemelerinin Gazze’ye ulaşmasının sağlanmasının gerekliliği belirtildi.

İsrail Gazze’ye açılan üç kapının ikisi ile deniz ve hava trafiğinin tamamını kontrol ediyor. İnşaat malzeme girişlerini de tünel inşa etmek veya silah olarak kullanılabilir endişesiyle sıkı bir biçimde denetliyor. Mısır’a açılan üçüncü sınır kapısı Refah ise Ekim ayından beri Kahire tarafından neredeyse tamamen kapatıldı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: