Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » Amerikan kongresi BDS’ye karşı atağa geçti

Amerikan kongresi BDS’ye karşı atağa geçti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Amerikan senatosunun güçlü finans komitesi aldığı bir kararla Avrupa’daki İsrail karşıtı aktiviteleri ABD ve AB arasındaki tarihi ticaret anlaşmasının kapsamı içine aldı. Buna göre İsrail’e karşı boykotu teşvik eden BDS’nin (Boycott, Divest, Sanction – Boykot, Tecrit, Yaptırım) aktivitelerinden vazgeçirilmesi, görüşmeleri yürüten Amerikan delegasyonunun ana önceliklerinden kabul edildi.

boycott

Komitenin kararı şu şekilde; “Ticari ortaklık görüşmelerinde ABD’nin ana hedefi potansiyel ticari ortakların doğrudan veya dolaylı yolla, sadece ABD ve İsrail arasındaki ticareti engellemeye çalışması veya ön yargı ile karşılaması” ile “İsrail’e karşı yürütülen politik amaçlı boykot, tecrit ve yaptırım kararları ile İsrail ürünlerine, hizmetlerine ve diğer ticari aktivitelerini durdurma” kabul edilmeyecek. ABD ayrıca devlet destekli İsrail’i boykot veya Arap Birliği destekli benzer İsrail karşıtı boykotu potansiyel ticari ortaklarında kabul etmeyecek. Kararname Ticaret Tanıtım Yönetimi (Trade Promotion Authority) tarafından oylanacak. Kararname sadece Avrupa ile olan ticari ilişkileri kapsıyor.
Senator Rob Portman bazı Avrupa ülkelerinin BDS’nin aktiviteleri ile bağlantılı olduklarını belirtiyor. İsveç, Danimarka ve Hollanda bankalarını buna örnek gösteriyor. Bu bankalar İsrail’in finansal kurumlarına tecrit uyguluyor. Hatta Danimarka Gazze konusunda bir gelişme olmazsa İsrail’e karşı yaptırım uygulayabileceğini söyledi. AB de et ve süt ürünlerini İsrail’in hangi bölgesinden çıkarıldığına göre boykot edeceği konusunda tehdit etmişti.

Avrupa ile serbest ticaret anlaşması Kongre tarafından onayladıktan sonra ancak Başkan Obama bu konuda pazarlıklara başlayabilir. Bu anlaşma Avrupa için çok önemli. Bu sayede AB yıllık ekonomik üretimi %0,5 oranında artabilir.
ABD daha önceki ticari anlaşmalarında da buna benzer İsrail’e boykota izin vermeyen maddeler eklemişti. Benzer bir konu Bahreyn ve Oman ile yapılan ticari anlaşma pazarlıklarında konu olmuştu. Suudi Arabistan, Dünya Ticaret Anlaşması’na katılmak istediğinde İsrail dahil tüm üye ülkelere “En tercih edilen ülke” statüsü vermek zorunda kalmıştı. Anlaşmanın önümüzdeki günlerde görüşülmesi bekleniyor.


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.Benim görüşüm AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETİ BÜYÜK İSRAELİ BUGÜN olduğu gibi her zaman sahip çıkmalıdır.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: