Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Brüksel saldırısının birinci yılında kalabalıklar müzede toplandı

Brüksel saldırısının birinci yılında kalabalıklar müzede toplandı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Artık, üç silahlı askerin arasından ve metal detektörden geçerek girmek zorunda Brüksel Yahudi Müzesi’nin ziyaretçileri.Geçtiğimiz sene dört kişinin öldürülmesinin ardından eklenen bu güvenlik önlemleri ziyaretçileri müzeye gelmesini durdurmuyor. Geçtiğimiz brussel jewish museumsene 24 Mayıs’ta meydana gelen saldırının ardından müze günde 80 ila 250 ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu sayı saldırı öncesinden çok daha fazla.
Saldırının birinci yıldönümü, Belçika basınının ülkedeki antisemitizmi sorgulamasına sebep oldu. Yahudi cemaati liderleri bu sorunun sessiz bir göçü tetiklediğini ve Belçika Yahudi Cemaati’nin kaybolma tehlikesini içerdiğini belirtiyorlar. Brüksel, Belçika dışında Avrupa Birliği’nin de başkenti olması bakımından önem teşkil ediyor.
Brüksel’in merkezinde bulunan müze saldırının ardından dört ay kadar kapalı kalmıştı. Müze, saldırılara kadar polis korumasına sahip olmayan ender Yahudi merkezlerinden biriydi. Bu da saldırıyı planlayanların avantajına çalıştı.
Belçika otoriteleri katliamdan sorumlu iki kişiyi tutukladılar; 30 yaşındaki Fransız vatandaşı Mehdi Nemmouche. Nemmouche’un Suriye’de cihatçılarla beraber savaştığına inanılıyor. Bir diğeri ise 26 yaşındaki Nacer Bendrer. Nemmouche’un tetiği çektiği, Bendrer’in ise saldırıyı planlamada yardımcı olduğu düşünülüyor. Her ikisi de suçlarını kabul etmiyor. Üçüncü bir kişi ise kayıp.
Nemmouche Belçika gizli servisinin takibinde olmasına rağmen saldırıyı gerçekleştirebilmiş sonra da Güney Fransa’ya kaçmayı başarmıştı. Olağan bir gümrük kontrolünde saldırıda kullanılan silahların benzerleri çantasında bulunarak tutuklanmıştı.brussel jewish museum2
Geçtiğimiz sene Yahudi kurumlarının güvenliği arttırıldı. Askeri birliklerden bile yararlanılması eleştirileri beraberinde getirdi. Brüksel’de antisemitizm ile mücadele eden LBCA’nın Başkanı Joel Rubinfeld bu önlemlerin uzun vadeli olmadığını, sorunun kalbine inilmesi gerektiğini söyledi.
Rubinfeld, Belçikalı öğretmen ve politikacılar Siyonizm karşıtlığına Fransa gibi karşı durmaları gerektiğini söylüyor. Fransa’da İsrail’in boykot edilmesini teşvik etmek yasa dışı. Çünkü Fransa Başbakanı Manuel Valls’ın söylediği gibi antisiyonizm çalışmaları antisemitizm için uygun ortamı sağlıyor. Belçika Valisi Yvan Mayeur’ün sokaklarda “Yahudilere ölüm!” diye bağırıldığında bu konuda bir şey yapmadığını da hatırlatıyor Rubinfeld.
Pazar günü saldırıda hayatını kaybeden Emanuel ve Miriam Riva (İsrailli iki turist, 50), Dominique Chabrier (Fransız bir gönüllü,66), müze çalışanı Alexandre Strens (25) için yakınları müze önünde bir anma töreni düzenledi


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: