Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Yahudi Facebook ‘en iyi adamı’ arıyor

Yahudi Facebook ‘en iyi adamı’ arıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Yahudiler için tasarlanan en geniş sosyal paylaşım platformu shabbat.com Mensch Network ile birlikte ‘yılın en iyi adamı’ seçilecek olan kişiye 1000 dolar verecek. Adayda dürüstlük saygı ve ‘ötekine’ karşı hoşgörü bekleniyor.
Shabbat com
İsminden de anlaşılacağı gibi shabbat.com Yahudilerin bulundukları bölgede cuma akşamları veya cumartesi öğlenleri Şabat yemeği yiyebilecekleri bir yer bulmalarını sağlamak misyonunu güdüyor. Sitenin ABD, İsrail, Kanada, Rusya ve Avrupa ülkelerinden birçok üyesi var.
Sitenin direktörü Rav Bensiyon Klatzko, milyon dolara mal olan bu proje ile dünyanın en geniş Yahudi sosyal paylaşım ağını yarattıklarını belirtiyor. “Bu gerçekten de Facebook’un Yahudi alternatifi,” diyor. 2010 yılında kurulan shabbat.com Facebook benzeri özelliklere sahip. Üyeler durumlarını güncelleyebiliyor, resim paylaşabiliyor, mesaj yollayabiliyor ve arkadaşlarının neler eklediklerini takip edebiliyorlar. Ancak bu siteye özgü, yardımlaşmayı ön plana çıkaran farklılıklar da mevcut. Mesela bir muhasebeciye ihtiyacınız varsa, meslek düğmesinden tüm muhasebecilere mesaj yollayabiliyorsunuz.
Sitenin ana amacı Şabat yemeklerine ev sahipliği yapılmasının veya davetli olunmasının sağlanması. Ev sahibi olmak için başvuran kişi o şehir, eyalet veya ülkede misafir bulabilir. Meslek gruplarına göre veya yakınlığa göre de bulunabilir. Aynı şekilde Şabat yemeği için davet edilmek isteyen bir kişi de aynı özellikleri kullanarak bir ev sahibi bulabilir. Site daha çok yurtdışı seyahatlerinde kullanılıyor ve uzaktaki Yahudi cemaatleri ile de bağlantı sağlıyor.

MENSH NETWORK
Birçokları için sevgili bulma ağı ise en çok ilgiyi çeken bölüm. Bekarlar bölümünde üyeler dini eğilimlerini (Ortodoks, muhafazakar…), kaşere bakıp bakmadıklarını, Şabat kurallarına uyup uymadıklarını, konuştukları diller gibi tanıtıcı bölümleri dolduruyorlar. Üyeler kendi yaşlarına, mesleklerine, şehirlerine ve diğer kriterlere bakarak bir eş seçebilir ve doğrudan profillerini beğendikleri kişi ile paylaşabilirler. Klatzko 113 ülkede 500 binden fazla Şabat yemeği organize edebildiklerini ve yüzden fazla kişinin bir araya gelmesini sağladıklarını söylüyor.
Sitenin çok iyi korunduğunu anlatan Klatzko, daha çok paylaşımda bulunanların öne çıkarıldığını anlatıyor. Kendisi Ortodoks olmasına rağmen hiçbir Yahudinin shabbat.com’a girmesini engellenmediğini belirtiyor. Büyük bayramlarda reformist ve rekonstrüktivist Yahudilerin de siteyi kullandığını söylüyor. Yahudi değerlerine aykırı paylaşımların kaldırıldığını ise sözlerine ekliyor.


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.Ben ve Ailem o şanslı kişiler olabilir miyiz.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: