Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas’tan ‘Filistinli işbirlikçilere’ Gazze hastanesinde işkence

Hamas’tan ‘Filistinli işbirlikçilere’ Gazze hastanesinde işkence

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International) yeni raporuna göre Hamas geçen yaz İsrail ile olan savaş sırasında birçok Filistinliyi kanunları göz ardı ederek tutukladı, kaçırdı ve öldürdü. Rapora göre Gazze’de bulunan bir hastanede şiddetli sorgulamalar meydana geldi.
Rapor ayrıca 23 Filistinlinin infazı ile ilgili detaylı bilgiler sunuyor. Bu kişilerin bazısı İsrail işbirlikçisi olmakla suçlanmıştı. Oysa bu kişiler savaş çıkmadan önce bile hapishanelerde tutukluydular.

İşkence gören Gazzeliler

İşkence gören Gazzeliler

Öldürülen Atta Najjar’ın kardeşi, “Vücudunda işkence ve kurşun izleri vardı,” diyor. Atta, Filistin Yönetimi’nin eski bir polis memuruydu. 2009’da İsrail ile işbirliği suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum oldu ve Ağustos 2014’te işkence edilerek öldürüldü. “Kol ve bacakları kırıktı. Sanki vücudunu bir çuvala koymuş ve her yerini kırmışlar gibi. Vücudunda 30 kurşun izi vardı. Boynunda kesik, bıçak izleri vardı. Kafasının arkası ise boştu, beyni yoktu. Onu taşımak bizim için çok zordu. Ağırdı, bir torbaya et koymuşun gibi, kemik yoktu. Tüm kemikleri kırılmıştı. Kemiklerini hapishanede kırdılar.”
22 Ağustos gününde, sadece bir günde 17 yargısız infaz gerçekleştirildi. Bu infazlar İsrail’in hava saldırısında üç Hamas komutanını öldürmesinin ardından gerçekleştirildi. Bunların 11 tanesi Katiba Hapishanesi’ndendi. Hepsinin haklarında verilen mahkumiyet kararına itirazları veya devam eden askeri mahkemeleri vardı.
Uluslararası Af Örgütü’nün Orta Doğu ve Kuzey Afrika direktörü Philip Luther Hamas’ın eylemlerini ürkütücü ve savaş suçu olarak tanımladı. Luther, “Çatışmanın kaosu içinde fiili yönetici Hamas, güvenlik güçlerinin korkunç suiistimaline izin verdi,” dedi.

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: